Animace vodního draka. (Shaoshao Chen/The Epoch Times)
Animace vodního draka. (Shaoshao Chen/The Epoch Times)

V čínském zvěrokruhu se drak řadí mezi symboly ducha a patří mu pátá pozice. Lidé narození v roce draka jsou často vynalézaví, tvořiví, hrdí, odvážní, vášniví a výbušní.

Tato energická a nádherná stvoření jsou sebejistá a nebojí se postavit tváří v tvář výzvám. Stejně tak jako jsou unikátní, podřizování se nepatří do dračího kodexu chování – podle nich jsou pravidla a omezení vytvořena pro jiné lidi. Přesto jim jejich ohromná osobnost často poskytuje schopnost přitáhnout si k sobě mnoho přátel. Na druhou stranu je jejich arogance příčinou toho, že si s ostatními nedokáží vytvořit pevné vazby.

Lidé narozeni v roce draka mívají určité společné vlastnosti a osobnostní rysy, i když není drak jako drak... Dle čínských astrologů se navíc znamení rozdělují do pěti skupin odpovídajícím pěti elementům:

Železný drak (narozen v roce 1940 a 2000)

Železní draci jsou mocní, pravdomluvní a odvážní. Dělají úspěšná rozhodnutí. Často mohou díky své mocné osobnosti uklidnit druhé. Rádi vyhledávají akce, které mohou vést a mají tendenci „zpracovávat" lidi tak, aby je následovali. Není pro ně nic lepšího než obhajovat své myšlenky nebo víru, o kterých jsou absolutně přesvědčeni. Na druhou stranu nejsou schopni kompromisu, je-li to od nich požadováno.

Vodní drak (narozen v roce 1952 a 2012)

Voda má uklidňující účinek na jinak nebojácný dračí temperament. Voda umožňuje drakovi krotit své nadšení. Na rozdíl od ostatních draků, kteří touží být středobodem pozornosti, ti vodní mají lepší schopnost udělat krok zpět a situace přehodnotit. Proto dělávají moudřejší rozhodnutí a jsou schopni se lidem podívat z očí do očí. Ačkoliv jejich věci nemusí jít dobře v případě, že situaci dostatečně neanalyzují, anebo když začnou druhý projekt ještě předtím, než ukončí ten první.

Dřevěný drak (narozen v roce 1904 a 1964)

Dřevění draci si rádi povídají o jedinečných nápadech a jsou otevřeni i jiným úhlům pohledu. Dřevo je tvárné, což přináší tomuto znamení kreativitu. Tito lidé jsou inovativní, praktičtí, mají představivost a oceňují umění ve všech jeho formách. Obecně jsou méně nároční než ostatní draci a jsou schopni s ostatními lidmi vycházet. Mají předpoklady k vybudování si prosperujícího a spokojeného života. Nicméně, mohou se stát i příliš otevřenými a chvílemi až vlezlými.

Ohňový drak (narozen v roce 1916 a 1976)

Ohňoví draci jsou energičtí a mocní. V sekundě mohou přejít z klidného a soustředěného stavu do výbušného. V některých případech můžou být ohňoví draci sami sobě největšími nepříteli. Mívají problémy bezhlavosti a rychlé vznětlivosti. Přesto ale, když si udrží své nálady a emoce pod kontrolou, proudí z nich na ostatní lidi dominantní vliv.

Zemní drak (narozen v roce 1928 a 1988)

Zemní draci bývají výbornými vůdci, protože jsou praktičtí, rozvážní a vlastní organizační schopnosti. Mají potřebu být uznávaní, ale zároveň jsou přátelští a nápomocní. Element země přispívá ve velké míře k sebekontrole dračí osobnosti. Obyčejně si zasluhuje respekt, po kterém také touží. Aby si splnili své životní cíle, budou na nich vytrvale pracovat. Svůj život a romantické povinnosti berou zcela vážně.

small_United_Kingdom

 

Související články:

Východní draci se od západních liší

Příběh dvanácti zvířat čínského zvěrokruhu

Tradiční čínské svátky: Čínský nový rok