20120122_perly_buddhismus
Vzácné buddhistické relikvie - Perly  soucitu. (Televize NTD)

Staré jeruzalémské město, duchovní centrum judaismu, křesťanství a islámu, otevřelo minulý víkend brány dalšímu náboženství, které pochází z Dálného východu: buddhismu.

Unikátní výstava ukazuje vzácné relikvie, které miliony buddhistů po celém světě považují za svaté.  Malé kulaté kamínky mají například pocházet z popela buddhistických mistrů po jejich kremaci. Přezdívá se jim „perly soucitu".

„Jsou považovány za velmi cenné, jsou podobné perlám nebo malým krystalům. Když mistr, například buddha nebo láma Tsongkhapa nebo Shariputra, opustí své tělo, čeká jejich tělo podle východních tradic zpopelnění. Poté se jejich učedník smí podívat do popela, jestli po mistrovi nezůstal nějaký symbol toho, že uspěl," uvedla asistentka ředitele výstavy Andrea Bridgerová.

Bridgerová říká, že perly soucitu zatím nebyly podrobeny vědeckým testům ze strachu o jejich poškození. Sama však nabízí vědecké vysvětlení: „Z pohledu současné vědy, když stlačíte uhlík nebo grafit při vysoké teplotě, to je právě ten proces, při kterém například vznikají diamanty. Je tedy možné, že tohle může být jedno z vysvětlení."

Tyto relikvie, některé prý staré i několik tisíc let, již navštívily během posledních deseti let na 65 zemí světa.

 

Video poskytla Televize NTD

 

Výstava přitom dbá na maximální úctu k vystaveným památkám. Jen samotné ukládání do vitrín je samo o sobě obřadem. Jsou při něm totiž přenášeny na hlavách žen.

„Říkali jsme si, že toto místo, doslova koruna naší hlavy, je nejlepší pro vnímání a propojení všech energií našeho těla. Vůbec umístit něco na něčí hlavu je samo o sobě posvátné. V některých kulturách se posvátné předměty a symboly umisťují právě na hlavu. Úkolem masek pak není chránit nás před relikviemi, ale relikvie před námi," říká Bridgerová.

„Jelikož jsou velmi křehké a choulostivé, snažíme se jim pomoci malou interakcí se vzdušnou vlhkostí, ale roli tu hraje třeba i lidský dech," dodává.

Buddhisté věří, že zhlédnutí těchto relikvií podpoří v jedinci jeho duchovní kvality, milosrdenství a pozitivní energii - i to je jedním z cílů výstavy.

Po skončení celosvětové výstavy budou relikvie uloženy v Srdeční svatyni před sochou Buddhy Maitrei, která bude postavena v Kushingaru v severní Indii.