Dnes je Mezinárodní den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti.

První protest začal v Rize, kde se sešlo v mrazivém počasí okolo deseti lidsko-právních aktivistů a praktikujících Falun gongu. (Girts Trautmanis)
První protest začal v Rize, kde se sešlo v mrazivém počasí okolo deseti lidsko-právních aktivistů a praktikujících Falun gongu. (Girts Trautmanis)

Aktivisté ve třinácti zemích světa ohlásili protesty před čínskými ambasádami ve třinácti zemích světa. Aktivisté protestují proti zadržování advokáta Kao Č'-šenga a proti perzekuci praktikujících Falun Gongu, kvůli jejichž obhajobě byl advokát unesen a mučen čínskou tajnou policií.

 

Lotyšsko

První protest se spustil v Rize, hlavním městě Lotyšska, kde se sešlo v mrazivém počasí okolo deseti lidsko-právních aktivistů a praktikujících Falun Gongu. Aktivistům nebylo dovoleno protestovat příliš blízko území čínské ambasády, a tak byli protestující nuceni rozvinout svoje transparenty u nedalekého plotu železniční tratě.Rozvinuli jsme transparenty s nápisy, které požadovaly propuštění právníka Kao Č'-šenga a zastavení perzekuce praktikujících Falun Gongu v Číně," řekl Velké Epoše organizátor místního protestu Girts Trautmanis.

 

Česká republika

K mezinárodnímu protestu se dnes v odpoledních hodinách připojila i Praha, v čele s několika českými osobnostmi.

Čeští účastníci mezinárodního protestu proti porušování lidských práv v Číně, který se dnes uskutečnil ve třinácti zemích světa. (Petr Šváb/Velká Epocha)
Čeští účastníci mezinárodního protestu proti porušování lidských práv v Číně, který se dnes uskutečnil ve třinácti zemích světa. (Petr Šváb/Velká Epocha)

Na akci se sešli nevládní organizace, jako Amnesty International, zastoupená svou českou mluvčí Lenkou Pitronovou, či Tibeťany hájící Lungta. Na podporu v Číně perzekvovaných lidí, praktikujících meditační cvičení Falun Gong, promluvil místopředseda Asociace Falun Gong ČR, pan Bohumil Bartošek.

Z osobností přišli poklidný protest podpořit, mezi jinými, herec Jan Potměšil, violová virtuoska Jitka Hosprová, či bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík a bývalá poslankyně Kateřina Jacques.

„Příběh Kao č -šenga a situace, která v Číně existuje a panuje, mě nenechala chladným ani vteřinu (...), jsem velmi rád, že jsme se tu sešli," řekl na protestu Jan Potměšil.

Po krátkých proslovech účastníci položili symbolicky před dveře ambasády ČLR svíčky v upomínku obětí politických represí v Číně.

 

Protest 27.1. před čínskou ambasádou v Budapešti. (Foto poskytl: Fricskó Sándorné)
Protest 27.1. před čínskou ambasádou v Budapešti. (Foto poskytl: Fricskó Sándorné)

Maďarsko

Také v maďarské Budapešti se protestovalo před čínským velvyslanectvím. Skupina lidí, kteří se zde věnují meditační praxi Falun Gong přišla navzdory zimnímu počasí žádat propuštění Kao Č'-šenga a ukončení perzekuce těch, kdo se Falun Gongu věnují v Číně.

 

Slovensko

Na Slovensku přišla ve večerních hodinách před čínskou ambasádu skupinka přibližně deseti lidí. (Foto poskytla: Marianna Bujňáková Slovensko)
Na Slovensku přišla ve večerních hodinách před čínskou ambasádu skupinka přibližně deseti lidí. (Foto poskytla: Marianna Bujňáková Slovensko)

Na Slovensku přišla ve večerních hodinách před čínskou ambasádu o propuštění Kao Č-šenga a ukončení persekucí praktikujících Falun Gongu žádat skupinka přibližně deseti lidí.

Protestu se zůčastnil také slovenský poslanec Ondrej Dostál. Praktikující Falun Gongu na místě předvedli meditační cvičení. Organizátor protestu Radoslav Herda pronesl proslov a pak všichni společně zapálili svíčky jako vzpomínku na umučené praktikující Falun Gongu.

Příběhu Kao Č Senga se věnuji hlavně proto, že výstižně ilustruje to, co se děje v Číně. Je to člověk, který potřebuje naši pomoc a tato podpora může znamenat, zda tento člověk přežije nebo ne," řekl poslanec Ondrej Dostál o důvodu jeho přítomnosti na protestu.

Srbsko

Kristijan Palacek Praktikující Falun Gongu cvičí před čínskou ambasádou v Srbsku. (Kristian Palacek)


O dalším průběhu protestů vás budeme informovat.

 

Související články:

České osobnosti podpořily mezinárodní protest proti perzekucím v Číně

FOTOGALERIE: České osobnosti podpořily protest před čínskou ambasádou

Třináct zemí ohlásilo protesty proti zadržování advokáta Kao Č’-šenga

V senátu ČR se konal koncert za čínského právníka Kao Č´-šenga

Rozhovor s Danem Bártou na koncertě za čínského právníka Kao Č´-šenga