Několik českých osobností se dnes v odpoledních hodinách připojilo v Praze k mezinárodnímu protestu proti věznění právníka Kao Č‘-šenga a perzekuci praktikujících Falun Gongu v Číně, který proběhl před čínskými ambasádami ve třinácti zemích po celém světě při příležitosti Dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti.

Čeští účastníci mezinárodního protestu proti porušování lidských práv v Číně, který se dnes uskutečnil ve třinácti zemích světa. (Petr Šváb/Velká Epocha)
Čeští účastníci mezinárodního protestu proti porušování lidských práv v Číně, který se dnes uskutečnil ve třinácti zemích světa. (Petr Šváb/Velká Epocha)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na akci se sešly nevládní organizace, jako Amnesty International, zastoupená svou českou mluvčí Lenkou Pitronovou, či Tibeťany hájící Lungta. Na podporu v Číně perzekuovaných lidí, praktikujících meditační cvičení Falun Gong, promluvil místopředseda Asociace Falun Gong ČR, pan Bohumil Bartošek.

 

Video poskytla Televize NTD

 

Z osobností přišel poklidný protest podpořit, mezi jinými, herec Jan Potměšil. (Petr Šváb/Velká Epocha)
Z osobností přišel poklidný protest podpořit, mezi jinými, herec Jan Potměšil. (Petr Šváb/Velká Epocha)

Z osobností přišli poklidný protest podpořit, mezi jinými, herec Jan Potměšil, violová virtuoska Jitka Hosprová, či bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík a bývalá poslankyně Kateřina Jacques.

Jsem velmi rád, že jsme se tu sešli, že nás čeká ještě koncert a myslím, že to je nesmírně důležité a smysluplné dát najevo, že nám to není lhostejné, protože jsme se nadechli před 22 lety svobody po dlouhé době diktatur, které zde panovaly, a možná jsme tak trošku přestali být pozorní na to, nebo si začali myslet, že je to přirozené, ale jak je vidět, tak za holou svobodu a život ve svobodě se musí bojovat," prohlásil na místě Jan Potměšil.

Po krátkých proslovech účastníci položili symbolicky před dveře ambasády ČLR svíčky v upomínku obětí politických represí v Číně.

Akce pokračovala ve večerních hodinách koncertem v Hlavním sále Valdštejnského paláce, kde se k Jitce Hosprové a Janu Potměšilovi přidala ještě zpěvačka Marta Kubišová, aby společně vystoupili na podporu praktikujících Falun Gongu a čínského právníka Kao Č‘-šenga, který je v současné době v Číně vězněn právě za to, že se lidí, kteří se Falun Gongu věnují, zastal.

Prohlédněte si fotogalerii z akce


Související články:

Dnes se ve světě protestuje před čínskými ambasádami proti zadržování Kao Č'-šenga a pronásledování Falun Gongu - aktuální informace

Čínský právník Kao Č´-šeng je už možná umučený, říká jeho žena

V senátu ČR se konal koncert za čínského právníka Kao Č´-šenga

Třináct zemí ohlásilo protesty proti zadržování advokáta Kao Č’-šenga