Česká violová virtuoska Jitka Hosprová v rozhovoru s Televizí NTD. (Kamil Rakyta/Velká Epocha)
Česká violová virtuoska Jitka Hosprová v rozhovoru s Televizí NTD (Kamil Rakyta/Velká Epocha)

Česká violová virtuoska Jitka Hosprová nedávno odcestovala do Hongkongu, kde pořádala několik hudebních vystoupení.

Návštěvu Číny uskutečnila až poté, co se zúčastnila slavnostního křtu českého překladu knihy, momentálně vězněného čínského právníka Kao Č'-šenga, nazvané Za Čínu spravedlivější. Křest se konal v Hlavním sále Valdštejnského paláce, sídle Senátu Parlamentu České republiky.

„Pocit, který jsem měla, když se četly úryvky knihy na křtu, přímo tady v tomto sále..., ty věci se mě dotýkaly tak, jako by někdo mučil mě," řekla paní Hosprová o svých zážitcích z události.

Právník v knize popisuje nejzávažnější případy mučení praktikujících Falun Gongu v čínských vězeních. Falun Gong je čchi-kungová metoda pro rozvoj těla a mysli (cvičení a nauky), kterou čínská komunistická strana od roku 1999 tvrdě pronásleduje. „Viděla jsem v parku v Hongkongu cvičit praktikující Falun Gongu," svěřila se Velké Epoše. Hongkong je však nezávislým ostrovem v komunistické Číně, kterému vládnou demokratické principy a samostatná vláda. Praktikující Falun Gongu tam mohou svobodně žít a věnovat se naukám o rozvoji těla a mysli.

Po návratu z Číny se virtuoska rozhodla uskutečnit svoji myšlenku, uspořádat koncert na podporu vězněného advokáta a pronásledovaných praktikujících Falun Gongu. K jejímu vystoupení se připojila zpěvačka Marta Kubišová a herec Jan Potměšil, který na koncertu přečetl několik úryvků z právníkovy knihy.

Jitka Hosprová při vystoupení na kocertu v Senátu. (Kamil Rakyta/Velká Epocha)
Jitka Hosprová při vystoupení na kocertu v Senátu (Kamil Rakyta/Velká Epocha)

Na samotném koncertu však podle ní nezazněly ty nejzávažnější pasáže. „Dnes jsme publikum ušetřili opravdu těch nejkrutějších úryvků. [Když ty věci slyšíte], je to takový zvláštní druh bolesti, který není způsoben žádným fyzickým trápením, ale prostě to vnitřně cítíte, úplně stejně jako ten člověk. Možná je v tom ještě trošku více takové bezmoci. Někdy člověk spíš snese osobní trápení, než ten pocit, že se v dnešní době dějí takovéto věci nevinným lidem, kteří jenom zušlechťují sami sebe nebo pomáhají druhým."

Paní Hosprová míní, že je třeba nezavírat před bezprávím oči, jinak se člověk stává spoluviníkem. „Mám pocit, že takhle to na světě nemá být, a že když tomu dáme volnou ruku, když nad tím prostě přivřeme oči, tak se to bude dít dál a ve větší míře a budeme tím vlastně podporovat ty lidi, kteří trýzní nevinné. Myslím, že na [vyjádření nesouhlasu] tu máme svobodu slova, kterou nám tady naši disidenti vybojovali sametovou revolucí a my jsme, mám pocit, povinni se o ni podělit a využít ji."

Advokát Kao Č'-šeng, který v Číně obhajoval praktikující Falun Gongu. (Velká Epocha)
Advokát Kao Č'-šeng, který v Číně obhajoval praktikující Falun Gongu (Velká Epocha)

Advokát Kao Č'-šeng, který v Číně obhajoval praktikující Falun Gongu, byl kvůli zveřejnění tří tisíc případů mučení praktikujících Falun Gongu v čínských vězeních unesen a mučen komunistickou tajnou policií. Dodnes je nezákonně zadržován a za jeho propuštění apelují zástupci vlád řady světových zemí.

„Já bych mu přála, aby vše přežil, aby ta jeho krásná a ušlechtilá duše neutrpěla tím, co zažil a aby měl pořád čím dál tím víc podpory na to, aby udělal ve své zemi pořádek, kterého on je schopen. Já mu v tom fandím a věřím, že zrovna tak jak se nám podařilo najít úžasného prezidenta Václava Havla, tak třeba i on získá jednou tu pozici, kde bude moci konat dobro tak jak je jeho přirozeností, a to mu moc přeji," řekla po koncertu paní Hosprová.

Za propuštění Kao Č'-šenga se 27. ledna protestovalo ve třinácti zemích světa. O jeho případ se zajímá Evropský parlament, Rada OSN pro lidská práva, Amnesty International, ministr zahraničních věcí Velké Británie David Milliband i ministryně zahraničních věcí USA Hillary Clintonová.

Po mezinárodním nátlaku, který se v poslední době vystupňoval, čínský režim prozradil, že je Kao zadržován ve vězení Ša-ja ležící v provincii Sin-ťiang.


Zde můžete sledovat záznam z koncertu

 

Související články:

Čínský právník Kao Č´-šeng je už možná po smrti, říká jeho žena

V senátu ČR se konal koncert za čínského právníka Kao Č´-šenga

Rozhovor s Danem Bártou na koncertě za čínského právníka Kao Č´-šenga

Dnes se ve světě protestuje před čínskými ambasádami proti zadržování Kao Č'-šenga a pronásledování Falun Gongu