Ve vepřovém mase určeném výhradně pro sportovce se našel prášek z libového masa. (Televize NTD)
Ve vepřovém mase určeném výhradně pro sportovce se našel „prášek z libového masa. (Televize NTD)

Nejnovější obavy o bezpečnost jídla se týkají zákazu Čínské sportovní administrativy: sportovci nemají jíst vepřové maso – ze strachu, aby prošli dopingovými testy.

Zákaz přišel poté, co zlatý medailista ve veslování na Asian Games v Kuang-čou odhalil na S'-na Wej-po, že ve vepřovém mase určeném výhradně pro sportovce se našel „prášek z libového masa" – látka, která se nelegálně používá, aby podpořila růst svaloviny u prasat.

Chuang Wen-i, který se v současné době připravuje na olympijské hry v Londýně, v sobotu napsal: „Existuje v Číně vůbec cokoliv, co se dá bezpečně jíst?"

Poté, co nyní k zakázaným masům z hovězího a jehněčího přibylo i vepřové, si mohou čínští sportovci v restauracích objednat pouze kuře nebo ryby.

„Prášek z libového masa" stimuluje nadledvinky a nervový systém. Je lidem škodlivý a je zakázán Světovou antidopingovou agenturou.

 

Video poskytla Televize NTD

 

„‚Prášek z libového masa' je druh hormonu. Pokud je lidmi používán v nadměrném množství, může vyvolat zrychlení srdečního tepu a ovlivnit metabolismus. Z toho důvodu může poškodit játra a nadledvinky," uvedl Čou Ling-kuo, člen představenstva Asociace výživy v Čchung-čching,

Bývalý národní basketbalový hráč Čchen Kchaj se vyjádřil, že čínské vládní orgány se nezajímají o zdraví sportovců: „Vládní orgány nechtějí přilákat světovou pozornost, pokud se v krevních testech najde něco škodlivého. Obávají se více nátlaku ze zahraničí, než toho, že by to mohlo ublížit čínským sportovcům."

Čínský plavec Ou-jang Kchun-pcheng a americká plavkyně Jessica Hardy byli vyřazeni z Olympijských her 2008 v Pekingu. Oba neprošli testy kvůli clenbuterolu – známému jako „prášek z libového masa".

V roce 2009 byl ze stejného důvodu vyřazen z olympijských her v judu zlatý medailista Tchung Wen. Čínskému vítězi olympijských her ve vzpírání Liao Chuejovi hrozí, že se přidá na seznam obětí clenbuterolu.

„Vepřové je nebezpečné. Hovězí a jehněčí maso je také nebezpečné. Kuřecí je známé svým vysokým obsahem ženských hormonů. Rybníky jsou plné antibiotik. Pití mléka může být smrtelné... Řekněte mi, čím mohu nakrmit své dítě?"

 

Nejposlednější obavy o bezpečnost jídla přilákaly další vlnu protestů ze strany internetových uživatelů.

Jeden podnikatel napsal: „Bojíme se jíst, bojíme se pít, a dokonce se bojíme i dýchat. Netuším, jak dlouho takhle přežijeme."

Další z nich napsal: „Vepřové je nebezpečné. Hovězí a jehněčí maso je také nebezpečné. Kuřecí je známé pro vysoký obsah ženských hormonů. Rybníky jsou plné antibiotik. Pití mléka může být smrtelné... Řekněte mi, čím mohu nakrmit své dítě?"

Související články:

Bezpečnost potravin - čínská vláda odmění informátory (video)

Čína: Jateční dobytek se pase na skládkách (video)

Otrávené mléko vyvolalo v Číně bouři nevole (video)

Čína chce zavést trest smrti pro výrobce jedovatých potravin

Bio potraviny pro funkcionáře, toxické jídlo pro obyčejné Číňany (video)