Chyba odstraněna z oficiálního přepisu videa, disidenti nabízí neradostnou prognózu

BBC
Screenshot z pořadu BBC "Newsnight": Jeremy Paxman se ptá čínského velvyslance ve Velké Británii Liou Siao-minga, zda je komunista. Podle všeho ne. (S laskavým svolením BBC)

Dalo by se očekávat, že v případě zahraničního velvyslance Čínské komunistické strany (ČKS) bude odpověď na otázku, zda je komunista, kladná a jasná: „Samozřejmě ano."

Ne však u čínského velvyslance ve Velké Británii Liou Siao-minga. Když se ho moderátor pořadu "Newsnight" Jeremy Paxman otázal: "Jste komunista?", zaváhal.

„Oh ne, my se domníváme, že v Číně je vládnoucí stranou komunistická strana," řekl velvyslanec 23. ledna v pořadu BBC. „Nyní máme 70 milionů členů strany. Ale musíte si uvědomit, že Čína je země s 1,3 miliardy obyvatel. Tak si nemyslím, že můžeme nazývat Čínu... komunistickou zemí."

´Omyl´ byl však v oficiálním přepisu videa opraven. V přepisu na stránkách čínského velvyslanectví ve Velké Británii stojí pouze „No, v Číně ...", trapné „Oh ne" je však pryč.

Také údaj o 70 milionech straníků byl vhodně nahrazen 80 miliony.

Velvyslanec pokračoval: „Čína je socialistická země. My nazýváme Čínu socialistickou zemí s čínskými charakteristikami," zaváhal několikrát při vyslovení posledního slova.

Neobvyklá prohlášení vysokého diplomata, že není komunista a že Čína není komunistická země, vyvolala debatu a on-line diskuse.

Velvyslanec se stal v očích čínských občanů terčem posměchu. Jeden blogger napsal: „Proč velvyslanec Liou nepřiznal, že je komunista? Stydí se snad za to?"

Někteří v poznámkách zahlédli rozvíjející se PR strategii strany: bagatelizuje tyto prvky své ideologie, které jsou na Západě nechutné , s důrazem na podobnosti. „Liou byl oportunistický a při jednání s demokratickými zeměmi a Západem sám sebe podává v dobrém světle," řekl pro New Tang Dynasty Television (NTD) v New Yorku disidentský spisovatel Ču Sin-sin z provincie Che-pej. „Snažil se ukrýt ideologické rozdíly ČKS a její rozpory," dodal.

Jiní vidí v jeho poznámkách znamení toho, že straničáci ztrácí víru v ČKS.

„Ideologie hlavního proudu Číňanů už pravděpodobně dlouho nebude komunistická. V dnešní době již věří jen v moc a bohatství.... To je důvod, proč přišel s novým vysvětlením," řekl NTD pekingský ústavní student Čchen Jung-miao.

ČKS se stala privilegovanou třídou, která monopolizuje moc a bohatství v Číně, řekl disidentský spisovatel Ču. Stát se členem strany je podle něj prostě rychlý způsob, jak zbohatnou a dostat se v současné čínské společnosti k moci.

Čuova prognóza není potěšující: podíváme-li se na všechny socialistické země, tak Čína není komunistická, nýbrž ekonomicky je to primitivní kamarád kapitalistických zemí - a politicky je to totalitní diktatura.

Čchen Jung-miao říká, že lidé v horních vrstvách společnosti a lidé ve stranickém systému, stejně jako velvyslanec Liou, nechápou, jak bídně se lidé v nejnižších vrstvách cítí.

„Protože lidé v jádře systému nevědí, jaké to je žít pod totalitní vládou. Zeptáte-li se někoho z nižších vrstev společnosti, s jistotou odpoví, že Čína je komunistická země," uvedl Čchen. „Rozhodně totiž existuje pronásledování a ekonomické vykořisťování komunistickou stranou."

Video pořadu naleznete zde.

small_United_Kingdom

Podobné články:

Čínští farmáři si zvolili vlastní svaz na boj proti korupci

Čínské státní podniky utrpěly v zámořských projektech v posledních letech obrovské ztráty

Čínští sportovci mají zákaz jíst vepřové maso (video)