20120203_twitter
Twitter.com. (Flickr.com/Spencer E Holtaway)

Chystané změny na sociální síti Twitter se setkaly s ostrou kritikou ze strany čínských uživatelů, kteří se snaží o prorážení internetové cenzury. Čínská internetová komunita na Twitteru přitom tuto síť využívala právě ke svobodnému vyjadřování svých názorů, čínské cenzuře navzdory.

Mnoho z nich se teď obává, že s cenzurou tweetů začne kvůli tlaku čínského režimu sám Twitter. Reakce uživatelů na sebe nenechala dlouho čekat. Aktivista Wen Jün-čchao například tweetoval: „To ne! Twitter tvrdí, že začne v některých zemích cenzurovat tweety. Sdílejte prosím!"

Další, jako například nedávno vězněný disident a umělec Aj Wej-wej, přes Twitter oznámil, že: „...pokud začne Twitter cenzurovat, přestanu já tweetovat."

Zatím není zcela jasné, zda se má případná cenzura příspěvků týkat i Číny. Bill Bishop, expert pro investice a rozvoj komunikačních technologií v Číně, to uvedl pro Wall Street Journal a připomněl, že Twitter se mimo jiné zavázal ke zveřejňování informací o zásazích vlády do svého obsahu se skupinou Chilling Effects, která se zabývá ochranou svobody na internetu.

 

Video poskytla Televize NTD

 

Zveřejnění zprávy se nelíbí v prvé řadě čínským úřadům, které se pokusily cenzurovat i zprávy o své vlastní cenzuře.

Bishop upozorňuje, že záměry Twitteru se mohou týkat například trhů jako je Francie, kde je kupříkladu trestné popírání holocaustu, zatímco v USA je, jako součást svobody projevu, chráněno ústavou. Nicméně, bez ohledu na konečný výsledek celé kauzy, čínští uživatelé Twitteru jasně ukázali meze své tolerance.