20120208_apple
Jeden z dodavatelů Apple v Číně, u kterého jeho zaměstnanci pracují v nelidských podmínkách. (televize NTD)

Zpráva, kterou nedávno publikoval americký deník New York Times, týkající se krutých pracovních podmínek v čínské společnosti Foxconn Technology a dalších dodavatelů firmy Apple v Číně, upoutává stále více pozornosti.

Ve zprávě je uvedeno, že zaměstnanci, kteří sestavují produkty firmy Apple, často „pracují v krutých podmínkách... pracují nadměrně přesčas, v některých případech až 7 dní v týdnu, a bydlí v přeplněných ubytovnách... někteří říkají, že stojí na nohou tak dlouho, až jim otékají nohy a téměř nemohou chodit".

K tomu všemu často zaměstnancům hrozí úrazy, některé z nich smrtelné.

Dva výbuchy ve dvou továrnách Foxconn, ke kterým došlo minulý rok a které zapříčinil prach olova, usmrtily 4 lidi a zranily 77 osob. Před dvěma lety bylo 137 zaměstnanců poškozeno na zdraví poté, co jim bylo přikázáno čistit displej iPhonů toxickou chemickou látkou n-hexane, namísto toho, aby použili čistý alkohol. V posledních letech se objevily zprávy o zaměstnancích, kteří skočili z budov ubytoven, přičemž se jednalo o očividný pokus o sebevraždu kvůli krutým praktikám manažerů.

 

Video poskytla Televize NTD

 

„Bezpečnost na prvním místě. Bezpečnost pracovníků by měla být na prvním místě," řekl turista Marco Calbone.

Když jsme se uživatelů iPhonů zeptali, zda by byli ochotní platit více za produkty firmy Apple, aby zaměstnanci továren byli lépe placeni, dostalo se nám obdobných odpovědí.

„Já bych zaplatil víc. Jistěže," uvedl realitní makléř z New Jersey JP Robertson. „Dnes lidé nemohou žít bez iPhonů , takže věřím, že je budou stále kupovat. Já bych si ho koupil," říká manažer maloobchodu Apbar Merchent. „Já bych za ten produkt rozhodně zaplatila," zmínila také středoškolská studentka z New Yorku Shani Ebin. Lidé se také vyjádřili v tom smyslu, že rovněž čínské autority by měly chránit zájmy čínských zaměstnanců.

Firma Apple říká, že se v posledních letech snaží zavést audit, aby v dodavatelských firmách prosadila kodex chování, který detailně vyjmenovává záležitosti spojené s pracovníky a zaručuje pracovní bezpečnost.

Podle zprávy New York Times firma Apple minulý rok prosadila 229 auditů. Přestože se v určitých oblastech podařilo dosáhnout částečného zlepšení, nadměrné přesčasy se stále vyskytují.

 

Související články:

Co stojí za vlnou sebevražd v obřím koncernu Foxconn v Číně?

V Číně bylo objeveno dalších 22 falešných obchodů Apple (video)

V Číně bylo objeveno dalších 22 falešných obchodů Apple