20120209-koncert-senat
Marta Kubišová, Jitka Hosprová a Jan Potměšil na koncertu v Senátu PČR 27. ledna 2012. (Martin Bursík/Strana Zelených)

Čínský student, který se od svých přátel z Čech dozvěděl o koncertu, který se konal v Senátu PČR na podporu čínského advokáta Kao Č’-šenga a pronásledovaných praktikujících Falun Gongu, zaslal následně děkovný dopis českým podpůrcům lidských práv v Číně.

„Jeho odpověď může být poděkováním každému v naší zemi, komu není dění v Číně lhostejné. Chtěla bych se s vámi podělit o myšlenky člověka v tak daleké a velké zemi,“ napsala Velké Epoše česká dopisovatelka, která nám poskytla znění studentova dopisu, její jméno na přání neuvádíme.

 

Dopis čínského studenta

Na přání studenta, který se obává o svoji bezpečnost, zde jeho jméno neuvádíme.

„Díky, že jste mi vyprávěla tak mnoho věcí, zajímají mne a starám se o ně.

Před tím jsem si neuvědomil, kolik toho pro nás Češi udělali, aby nám pomohli. Všechno, co jsem věděl, bylo, že je Česká republika post-komunistická země v čele s Václavem Havlem. Důvod, proč jsem věděl o Havlovi, byl jeho velký vliv na Tchaj-wanu. Dva minulí tchajwanští prezidenti se o něm zmiňovali při svojí inauguraci – (1996 Lee Teng-hui a 2008 Ma Ying-jeou).

Pro nás je jako věž svobody, všechny jeho knihy jsou přeloženy do čínštiny. Byl to také on, kdo byl  jako první vůdce, který se oficiálně setkal s dalajlámou. Dnes se s dalajlámou setkává mnoho světových vůdců, jako pan Obama, paní Merkelová, pan Sarkozy.  Ale to všechno díky Havlovi. Havel je také jediný vůdce na světě, který oficiálně přijal více-prezidenta Čínské republiky ve své kanceláři v Praze v roce 1995.

Nyní je Havel pryč, ale ČR stále zůstává jednou ze zemí, které se nejvíce starají o lidská práva Číně. Vážím si toho.

Někdy mám pocit, že jsme toho sami pro sebe udělali méně, než vy pro nás, možná to je důvod, proč jste se už zbavili komunistů, zatím co my stále trpíme. Málem jsme to dokázali v červnu 1989.

Neznám [advokáta] Kao Č’-šenga moc dobře, neznám jeho knihu, je to směšné, že jsem četl knihy Václava Havla a nečetl jsem knihu Kao Č’-šenga. Máme stovky lidí, kteří bojují za svobodu jako Kao.

Havel kdysi donesl na velvyslanectví Číny dopis pro čínské vůdce, nicméně žádná odpověď, samozřejmě. Další slavný spisovatel Yu Jie prostě šel do USA požádat o politický azyl.

Tito lidé jsou velmi stateční, tchajwanská vláda je také tajně finančně podporuje. Mnoho lidí uprchlo na Tchaj-wan. Jako například Wangdan, jenž vedl velký protest proti komunistům v roce 1992, který téměř uspěl.

Přemýšlet o Číně je vždy smutné. Ale pouze pokud tomu budeme věnovat větší pozornost, můžeme to jednoho dne změnit.

Mám rád Českou republiku a vás všechny.

A pokud bude nějaká nová Čína, myslím si, že by prezident měl jako první navštívit Českou republiku.“

 

Související články:

V senátu ČR se konal koncert za čínského právníka Kao Č´-šenga a praktikující Falun Gongu (video)

Čeští umělci podpoří koncertem právníka Kao Č'-šenga a praktikující Falun Gongu

Jan Potměšil: Čínský režim říká, váš život nemá žádnou cenu, je úplně zbytečný nebo bezcenný, a to je vrchol arogance

Premiér Nečas: Vláda, potažmo ministerstvo zahraničí při jednání s ČLR kauzu Kao Č'-šeng zmiňují

Čeští politici a aktivisté žádají propuštění čínského právníka Kao Č'-šenga (video)