Do USA přijíždí ve chvíli, kdy se v Číně odehrává závažný vnitrostranický skandál
Si Ťing-pching, druhý nejvýše postavený člověk v Číně, o kterém se všeobecně věří, že po Chu Ťin-tchaovi letos převezme nejvyšší post, navštíví v pondělí Bílý dům.
Od 13. do 22. února postupně navštíví USA, Irsko a Turecko.
Většina lidí si myslí, že Si Ťing-pching byl zvolen nástupcem současného prezidenta Chu Ťin-tchaa.
Jeho jmenování je podle pozorovatelů vnitrostranických poměrů v ČLR následkem zápasu o moc, ve kterém sehrály roli kompromisy a rovnováha mezi různými mocenskými a zájmovými skupinami uvnitř Čínské komunistické strany (ČKS).
Siovi rodiče byli údajně při založení komunistické strany v Číně. Si Ťing-pching je znám zdrženlivým chováním v politických kruzích a jeho žena má údajně dobrou pověst a konexe. Pro komunistickou stranu je vhodným nástupcem, neboť není zatížen zločiny, které napáchal současný a minulý předseda strany.
Do USA přijíždí ve chvíli, kdy se v Číně, ještě během návštěvy kanadského premiéra Stephena Harpera, odehrává závažný vnitrostranický skandál.
Harper se přijel do Číny setkat se stranickým tajemníkem Čchung-čchingu, Po Si-lajem, který usiluje o svůj stranický postup do nejužšího vedení země. Momentálně se však Po dostal do problémů, protože se jeho pobočník Wang Li-ťün dostal do vnitřního vyšetřování.
Wang Li-ťün se údajně snažil uprchnout ze země, některé zdroje uvádějí, že spíše než před komunistickou stranou prchal Wnag před samotným Poem. Wang navštívil americkou ambasádu v nedalekém Čcheng-tu, kde strávil více než jednu hodinu a pravděpodobně prozradil o Poovi některé ze závažných informací.
Související články:
Deset věcí, které by měly být na paměti při příležitosti Si Ťin-pchingovy návštěvy Spojených států
Mocenské struktury v Číně - Rozhovor s čínským novinářem Wu Baozhangem
Čína: Co stojí za výběrem nového stranického vůdce