20120210-zhou-cina
Pan Čou byl v roce 2003 uvězněn a odsouzen na 9 let. Od té doby byl mnohokrát podroben mučení. (Televize NTD)

„Ačkoliv jsou čínské úřady v posledních letech mnohem více odolné vůči mezinárodnímu nátlaku, stále vidíme změny v jejich chování, pokud jde o konkrétní široce známý případ," uvedla Corinna-Barbara Francis z organizace Amnesty International's China Researcher.

Jedním z takových případů je uvěznění a mučení 38letého Čou Siang-janga, kterého čínské úřady v březnu 2011 zatknuly v provincii Che-pej.

Čou, bývalý inženýr, je nyní zadržován ve věznici Kang-pej ve městě Tchien-ťin. Jeho žena, která pracovala na manželově propuštění, byla 29. října unesena úřady a nyní je nezvěstná.

Následně se za Čoua postavilo 2 300 spoluobčanů z jeho okolí, kteří podepsali petici za jeho propuštění.

„Policie nám brání v dalším podepisování dopisu. Úřady už každého signatáře mnohokrát osobně navštívily," popisuje situaci nejmenovaný zastánce Čou Siang-janga.

Amnesty International se snaží o jeho propuštění. Podle jejich posledních zpráv se vězněný muž nachází ve velmi špatném zdravotním stavu.

„Během návštěvy jeho rodičů ve vězení řekl své rodině, že utrpení ve vězení, které prožil, je za hranicemi lidského chápání a že již dále nemůže mučení snášet," napsala ve své zprávě Amnesty International.

Čou patří do největší skupiny politických vězňů v Číně. Tou skupinou jsou praktikující čchi-kungové praxe pro rozvoj těla a mysli zvané Falun Gong, která byla zveřejněna v Číně v roce 1992. V roce 1999 již měla na území ČLR více než 70 milionů příznivců. Její masová popularita popudila bývalého předsedu komunistické strany Ťiang Ce-mina, který ji postavil mimo zákon a spustil proti ní celostátní očerňovací kampaň a policejní pronásledování.

 

Video poskytla Televize NTD

 

Související články:

Čína: 2 300 lidí požaduje soud pro ty, kdo nechali mučit praktikujícího Falun Gongu