Čínský funkcionář z Čchung-čchingu, Wang Li-ťün - pravá ruka tajemníka Po Si-laje. (screenshot/ YouTube)
Čínský funkcionář z Čchung-čchingu, Wang Li-ťün - pravá ruka tajemníka Po Si-laje. (screenshot/ YouTube)

Boj mezi mocenskými frakcemi čínské komunistické strany se před chystaným 18. sjezdem strany, který proběhne na podzim, vážně vyhrocuje. Drama jako z politického thrilleru se teď odehrává před zraky celého světa.

Jeden z vysoce postavených funkcionářů se pokusil uniknout svému osudu, když požádal o azyl na americkém konzulátu, avšak byl místo toho poslán do Pekingu, kde jeho svědectví odstartuje stínání hlav dalších stranických šéfů.

Wang Li-ťün byl ředitelem policejního oddělení v jihovýchodní metropoli Čchung-čchingu, kde také zastával post 1. náměstka primátora. Rovněž byl dlouholetou pravou rukou svrchovaného vládce města, Po Si-laje. 2. února byl z funkce odvolán a přeřazen do oddělení kultury, vzdělávání a ekologie.

6. února se mu podle Radio France Internationale (RFI) podařilo dostat v převlečení do blízkého Čcheng-tu, které leží od Čchung-čchingu čtyři hodiny cesty autem. Údajně tu měl požádat o azyl. Americké ministerstvo zahraničních věcí sice potvrdilo, že Wang konzulát navštívil, ale odmítlo komentovat otázku azylu. Washington Free Beacon později citoval nejmenovaný zdroj z ministerstva, který uvedl, že Wang skutečně o azyl požádal, nicméně jeho žádost byla zamítnuta.

 

           Video poskytla Televize NTD           

                                                        

 

Wang zrazen

Na internetu kolují dohady, že Po se k Wangovi odvrátil zády poté, co se dozvěděl, že ho Ústřední komise pro disciplinární kontrolu vyšetřuje z korupce a používání mučení při výsleších. Podle disidentských webstránek Boxun Wang zareagoval tím, že vyzradil informace o Poově ženě, které měla zpronevěřit státní peníze a převést je do zahraničí. Boxun také napsal, že Po zatkl 19 blízkých spolupracovníků Wanga, včetně jeho řidiče. Dva z nich už měli být ubiti k smrti a další spáchal sebevraždu. Má se za to, že Wang z města uprchl ze strachu, že ho Po zavraždí, než aby jej nechal prozradit další tajemství.

Hongkongské noviny Mingpao přinesly informaci, že Po vyslal k americkému konzulátu 70 policejních vozidel, včetně několika obrněných, aby Wanga přivedly zpět. Zprávy o událostech se ovšem mezitím rychle dostaly do ústředí v Pekingu, které do Čcheng-tu vyslalo vysoké důstojníky státní bezpečnosti a ti neúspěšného zběha přivezli do hlavního města letadlem.

Podle internetových zpráv Po a Wang použili široce publikovanou kampaň proti organizovanému zločinu k zatýkání stranických kádrů a gangsterů, kteří nebyli Poovi loajální, a namísto toho posílali za mříže nevinné podnikatele, jejichž majetek si pak rozebrali. Wang Poovi věrně sloužil i za jeho působení ve funkci guvernéra provincie Liaoning, kde se zasloužili o nelítostné pronásledování Falun Gongu.

Zpráva RFI tvrdí, že Wang během své 24hodinové návštěvy amerického konzulátu prozradil o Poovi ta nejtemnější tajemství. Když budovu opouštěl, vykřikoval, že je obětním beránkem Po Si-laje a že předal do zahraničí důležité informace. Očekává se, že komunističtí představitelé počkají s dalšími kroky až na skončení probíhající návštěvy Si Ťin-pchinga ve Spojených státech. Si Ťin-pching má letos nahradit dosavadního prezidenta Chu Ťin-tchaa.

 

Po Si-laj další na řadě

„Myslím si, že šance, že Po Si-laje zatknou před návratem Si Ťin-pchinga, je velmi malá. Ale myslím si, že je téměř jisté, že přijde o moc i vliv," uvedl politický komentátor Dr. Zhang Tiangliang pro televizi NTD.

20120212-po-a-wang
Stranický tajemník Čchung-čchingu Po Si-laj. V pozadí je policejní ředitel Wang Li-ťün. (screenshot/YouTube)

Co je překvapivé, je to, že se necenzurují debaty o incidentu na internetu. Klíčové slovo „Wang Li-ťün" není zablokované a o události informovala dokonce i státní tisková agentura Sin-chua. Negativní zprávy o Po Si-lajovi se na internetu šíří dál, aniž by je někdo mazal, což je znamením, že Poa čeká neradostná budoucnost, míní Zhang.

Prezident Chu Ťin-tchao a premiér Wen Ťia-pao byli vždy považováni za předsedy „dosluhující" správy, jelikož Výbor pro politické a legislativní záležitosti ovládá Čou Jung-kchang, šéf veřejné bezpečnosti celého státu a spojenec bývalého čínského vůdce Ťiang Ce-mina.

Profesor newyorské City University, Sia Ming, soudí, že Chu Ťin-tchao musel dát při výběru prezidenta přednost Si Ťin-pchingovi před Li Kche-čchiangem, který nyní působí na postu vicepremiéra a má se letos stát nástupcem Wena.

Chu Ťin-tchao se snažil omezit vliv Si Ťin-pchinga tím, že dal Po Si-lajovi určitý prostor pro manévry a posílil svou vlastní pozici, nicméně po moci prahnoucí Po Si-laj toho využil ke získání větší popularity a cílevědomě usiloval o post náměstka tajemníka Výboru pro politické a legislativní záležitosti, jenž má na starost všechny právní záležitosti země, a to včetně policie. Jeho neukojitelné ambice ohrožovaly jak Si Ťin-pchinga, tak Li Kche-čchianga, míní profesor Sia Ming.

 

Vnitřní rozbroje

S tím, jak Chu Ťin-tchao končí na pozici generálního tajemníka ČKS, se stal Po Si-laj obrazným závažím. Pád Wang Li-tüna je jen předzvěstí pádu samotného Po Si-laje. Je zřejmé, že bez podpory Chu Ťin-tchaa a Wen Ťia-paa by k vyšetřování nikdy nedošlo.

Jelikož vedení dvojice Chu-Wen postrádá autoritu, různé frakce komunistické strany se po léta řídily nepsanými pravidly, které udržovaly moc v rovnováze, tvrdí washingtonský odborník na Čínu, Š' Cang-šan.

Spory mezi Wang Li-tünem a Po Si-lajem vyslaly silný signál, že toto již dále neplatí a ČKS vstupuje do vyčerpávající fáze vnitřních rozbrojů, kde žádná pravidla neplatí a kde se každý z protivníků bude snažit přežít na úkor druhých, vysvětluje expert. Podle něj je pád komunismu v Číně nablízku.

small_United_Kingdom

 

Související články:

Jak Wang Li-ťün uprchl na americký konzulát – podrobná analýza

Čchungčchingská kauza: Neúspěšný dezertér Wang zapleten do masového odebírání orgánů

Deset věcí, které by měly být na paměti při příležitosti Si Ťin-pchingovy návštěvy Spojených států

Třetí nejvlivnější muž Číny hledán pro genocidu

Drama z Čchung-čchingu: Informátora Wang Li-ťüna teď vyšetřuje protikorupční výbor

Kanadský premiér se v Číně ocitl uprostřed stranického skandálu