New Tang Dynasty Television je jediná necenzurovaná televizní stanice, která vysílá nad pevninskou Čínou

20091006-ntdtvTelevize New Tang Dynasty přináší nezávislé zpravodajství o Číně. (televize NTD)

Evropský parlament minulou středu uspořádal pro televizi NTD (mediální partner Velké Epochy) recepci k oslavě 10 let vysílání svobodných informací do Číny. Evropští poslanci vyjádřili televizi svou podporu.

„Smyslem dnešní akce je blahopřát NTD k deseti letům necenzurovaného vysílání do Číny. Věřím, že letošní rok 2012, rok Draka, bude pro NTD rokem plodným," uvedl Edward McMillan-Scott, viceprezident Evropského parlamentu.

„Při všech těch snahách přinést do Číny více svobodných informací se lidé z NTD mohou spolehnout na poslance tohoto parlamentu," zmínil Jerzy Buzek, bývalý prezident Evropského parlamentu.

Řeč pronesl i výkonný viceprezident NTD Dr. Samuel Čou: „Věřím, že vaše laskavá podpora změní svět způsobem, který nabídne našim dětem a vnukům v životě větší mír a vytvoří pro nadcházející generace lepší budoucnost."

Recepce byla uspořádána třemi poslanci Evropského parlamentu.

 

Video poskytla Televize NTD

 

New Tang Dynasty Television je jediná necenzurovaná televizní stanice, která vysílá nad pevninskou Čínou. Vznikla v New Yorku v roce 2001. Od svého založení se snaží informovat obyvatele v Číně o otázkách, kterými se státem řízená média nechtějí zabývat (SARS, Tibet, Falun Gong apod.).

Francouzský satelitní poskytovatel Eutelsat vypnul signál NTDTV jen několik týdnů před olympiádou, a to bez jakéhokoliv upozornění. Odstavení NTDTV Eutelsat vysvětlil jako čistě technický problem s napájením.

Podle vyšetřování sdružení Reportéři bez hranic (RSF) je ale skutečným důvodem přerušení signálu NTDTV dlouhodobý tlak čínského komunistického režimu na Eutelsat a jeho ředitele Giuliana Berrettu, mimo jiné pomocí ekonomických pobídek.

16. června 2008 získal Alcatel, největší akcionář výrobce satelitu W5 (který Eutelsat provozuje), kontrakt od čínské vlády v hodnotě jedné miliardy dolarů. Jen několik hodin nato byl signál NTDTV náhle přerušen.

 

Související články:

Evropský parlament požaduje obnovení vysílání nezávislé NTDTV do Číny

Nezávislému televiznímu vysílání do Číny hrozí zánik

NTD AP bude z Tchaj-wanu do Číny vysílat svobodné zprávy i nadále (video)

Tchajwanští poslanci podporují vysílání nezávislé televize NTD AP do Číny (video)