20120216_hongkong
Pětisetčlenný soubor revolucionářských písní z Čchung-čchingu se snažil přivábit obyvatele Hongkongu.  (Epoch Times)

Pětisetčlenný soubor revolučních komunistických písní z Čchung-čchingu navštívil v rámci svého turné i Hongkong, kde se ovšem během třídenní návštěvy setkal s chladným přijetím. Sboristé se snažili obyvatele demokratické metropole okouzlit v den lampiónového festivalu, který je pro Číňany důležitým svátkem, starými revolučními písněmi.

Velkoměsto Čchung-čching se stalo za vlády ambiciózního komunistického předáka Po Si-laje baštou budovatelských a revolucionářských šlágrů z dob Mao Ce-tunga. Soubory prezentující tyto písně vystupovaly již v Pekingu, avšak tentokrát jde o první případ, kdy se pokusily propagovat stranickou kulturu i ve svobodném Hongkongu. Podle Howarda Lama, ředitele Green Radio, je to ztráta času.

Je to směšné zpívat rudé písně v Hongkongu. Jen to ukazuje, že komunisté v pevninské Číně i v Hongkongu už nemají sami v sebe důvěru,“ prohlásil Lam. Podle něj bylo mnoho mladistvých i akademiků k účasti na koncertu přinuceno.

Několik studentů Polytechnické univerzity, kde se jedno z vystoupení konalo, uvedlo, že soubor podle nich přijel se záměrem vymývat lidem z Hongkongu mozky.

Ve srovnání s pevninskou Čínou je Hongkong relativně svobodný a každý může vyjádřit svůj politický postoj. Myslím si, že ten soubor je pravděpodobně pokus o vymývání mozků, pokřivené umění anebo slouží jako politická propaganda,“ vyjádřila se jedna ze studentek univerzity.

Další student prohlásil: „Jako obyvatel Hongkongu jsem v kontaktu s komunismem a jsem si vědom svobody a demokracie na Západě. Já vítám demokracii, protože nechci, aby mi ovládali myšlenky a nápady. Radši si chci užívat osobní svobody a dělat to, co preferuji já.

 

small_United_Kingdom