Nastupující vůdce Si Ťin-pching se bude muset vypořádat nejenom s narůstajícími protesty místních obyvatel proti komunistickému režimu, ale také s vnitrostranickými boji různých zájmových skupin

20120212-po-a-wang
Stranický tajemník Čchung-čchingu, Po Si-laj. V pozadí je policejní ředitel Wang Li-ťün. (screenshot/ YouTube)

Soudní proces z roku 2009 a nedávné zběhnutí jeho pobočníka, policejního ředitele Wang Li-tüna na velvyslanectví USA v Čcheng-tu, otřásá pozicí vysokého komunistického funkcionáře, tajemníka Po Si-laje, který se plánoval vrátit do nejvyšších politických kruhů.

Podle posledních událostí se ukazuje, že celá kauza netáhne ke dnu jenom samotného Po Si-laje, ale i všechny jeho spojence. Čínští disidenti v zahraničí a disidentské stránky Boxun předpovídají jeho brzký politický pád.

Po Si-laj a starosta města Čchung-čchingu, pan Chuang Čchi-fan, se nedostavili na důležitou, předem ohlášenou městskou konferenci. Jejich nepřítomnost vyvolává spekulace, že jsou pod dohledem centrálního policejního oddělení a byl jim zamezen možný odjezd ze země.

Starosta Chuang Čchi-fan začal na příkaz Po Si-laje stíhat policejního ředitele Wang Li-tüna, který se ukryl na americké velvyslanectví a vyzradil zde informace o zločinech svého nadřízeného Pi Si-laje, který je ve Španělsku před soudem za genocidu. Po Si-laj na Wanga údajně připravoval politickou vraždu a nechal „zavraždit“ několik jeho podřízených.

Na příkaz Chuang Čchi-fana obklíčilo velvyslanectví USA v Čcheng-tu 70 policejních vozů, ve kterých čekali, až vyjde Wang Li-tün ven, aby jej zatknuli.

Wanga nakonec eskortoval místopředseda ministerstva veřejné bezpečnosti Kuo Čchiang do ústředí v Pekingu. Disidentská stránka Boxun uvedla, že jeho bratra a ženu následně převezli rovněž do Pekingu. Wang je údajně držen v ochranné vazbě.

Spekuluje se o tom, že jeho výpovědi využije centrální vláda v čele s prezidentem Chu Ťin-tchaem a premiérem Wen Ťia-paem k odstranění Po Si-laje z politické scény. Chu Ťin-tchao podle zprávy uveřejněné na Wikileaks prohlásil, že Po Si-laj poškozuje v zahraničí dobré jméno Číny.

10. února byl starosta Chuang Čchi-fan viděn v Pekingu. Říká se, že jeho policejní akce před americkým velvyslanectvím pekingské úřady rozzuřila a pozvali Chuang Čchi-fana, aby podal k celé akci zevrubné vysvětlení.

Po Si-laj patří do skupiny okolo bývalého čínského prezidenta Ťiang Ce-mina. Jeho frakce se podílela na nejtěžších zločinech současného komunistického režimu. Před soudem ve Španělsku není jenom bývalý ministr obchodu Po Si-laj, ale i samotný Ťiang Ce-min obviněn z genocidy společně s Luo Kanem - bývalým ředitelem Úřadu 610 (agentura s mimosoudní pravomocí zřízená speciálně za účelem vyhlazení Falun Gongu, někdy přirovnávaná ke Gestapu), Ťia Čching-linem - čtvrtým nejvýše postaveným členem Strany, a Wu Kuan-čengem - předsedou interního disciplinárního výboru Strany.

 

   Video poskytla Televize NTD   

 

Čínská státní tisková agentura Sin-chua potvrdila, že 9. února Wang Li-tün strávil jeden den na konzulátu USA, a je nyní vyšetřován. The Washington Free Beacon citoval 15. února vysoce postaveného amerického úředníka, který prohlásil, že Wang požádal USA o azyl, ale byl odmítnut.

Odmítnutí jeho azylu mohla zapříčinit Wangova účast na nelegálních obchodech s lidskými orgány politických vězňů, které vyšetřovali Kanaďané Kilgour a Matas.

Člen výboru České transplantační společnosti MUDr. Tomáš Reischig, PhD z I. interní kliniky Fakultní nemocnice v Plzni k nelegální transplantacím řekl: „Praktiky, jako je odběr orgánů z popravených vězňů nebo dokonce od ilegálně zadržených členů Falun Gongu, odsuzuji jako eticky naprosto zrůdné. Jsou ostudou celé transplantační medicíny a především státu, který je na svém území připustí."

Disidentská stránka Boxun uvádí, že poslední události naznačují nerovnováhu a vnitřní boje zájmových skupin uvnitř komunistické strany. Také se projevuje prostupné zeslabování vlivu frakce bývalého prezidenta Ťiang Ce-mina. Nastupující vůdce Si Ťin-pching, se tedy bude muset vypořádat nejenom s narůstajícími protesty místních obyvatel proti komunistickému režimu, ale také s vnitrostranickými boji různých zájmových skupin. Čínští disidenti očekávají brzký pád komunistické strany v zemi.

 

Související články:

Uväznenie jedného z najvyšších predstaviteľov komunistickej strany

Jak Wang Li-ťün uprchl na americký konzulát – podrobná analýza

Čchungčchingská kauza: Neúspěšný dezertér Wang zapleten do masového odebírání orgánů