20120225_lu_s_pching
Čínská vězenkyně svědomí Lu Š'-pching na festivalu Mene Tekel. (Petr Šváb/Velká Epocha)

Skutky všech lidí budou zváženy a vyrovnány, říká název festivalu Mene Tekel, který pořádá tento týden na několika místech v Praze občanské sdružení Umění bez bariér. Mene Tekel je biblické úsloví, které praví, že každý člověk jednou ponese zodpovědnost za své činy.

Návštěvníci festivalu dostali díky pořadatelům vzácnou příležitost setkat se s jednou z mála osobností, které cestují po světě a sdílí osobní zkušenosti z čínských komunistických lágrů a takzvaných nápravných táborů.

„Velice děkuji panu Řeřichovi za jeho pozvání, protože jsem tak mohla říci více lidem o Falun Gongu a pronásledování. Myslím si také, že festival má velký úspěch a jeho název je podle mě velice výmluvný. I já totiž velmi pevně věřím, že všichni lidé budou podle svých skutků, ať dobrých či špatných, souzeni nebesy," řekla čínská vězenkyně svědomí Lu Š'-pching.

 

   Video poskytla Televize NTD   


Paní Lu se v České republice setkala i s několika českými politiky, z nichž někteří podpořili nedávno probíhající aktivity na podporu vězněného čínského právníka Kao Č'-Šenga: „Ze své pozice vládních představitelů mohou přímo požádat čínskou vládu, aby propustila praktikující Falun Gongu a právníka Kao Č'-šenga," uvedla.

Lu Š-pching byla v Číně opakovaně zatýkána a mučena. Z Číny se jí nakonec podařilo emigrovat v roce 2007. Nyní žije s manželem ve Finsku a snaží se svým působením přispět ke zlepšení situace v Číně.

„Nejsem šťastná, protože tolik praktikujících Falun Gongu zažívá v Číně stejnou situaci. Z tohoto pohledu se tedy šťastná necítím. Ale budoucnost vidím velmi pozitivně," sdělila.

Mene Tekel vytvořil prostor pro spojení lidí s myšlenkou nenásilného odporu proti porušování lidských práv a veškerým prvkům totality. Fúze uměleckých programů a besed šestého ročníku festivalu bude ukončena ekumenickou bohoslužbou za popravené, umučené a zemřelé politické vězně. S uzavřením výstavních prostor Karolina Univerzity Karlovy na konci příštího týdne končí pražská část festivalu. Mene Tekel bude poté probíhat v průběhu roku i na dalších místech republiky.

 

Související články:

V Praze probíhá Mene Tekel: festival proti totalitě a násilí (video)

Mohou ji pomocí čínských tajných služeb vystopovat a ublížit jí