20120303_cinanka
Paní Žung Ťin, jedna z obětí perzekuce proti Falun Gongu. (televize NTD)

Stranický vůdce čínské megapole Čchung-čching, Po Si-laj, zůstává ve funkci i po nedávném skandálu. Jeho budoucnost je ovšem nejistá poté, co jeho bývalý zástupce odhalil Poovu pochybnou minulost – včetně jeho zapojení do pronásledování duchovní praxe Falun Gong.

Po Si-laj byl zažalován ve více než deseti zemích jako jeden z hlavních viníků kampaně Komunistické strany Číny proti Falun Gongu. Paní Žung Ťin, jedna z obětí této perzekuce, podala na komunistického funkcionáře žalobu v roce 2007.

Žung Ťin obviňuje Po Si-laje z mučení a zločinů proti lidskosti při týrání, kterým před deseti lety prošla. V roce 2000 byla zadržena za to, že vyslovila svůj nesouhlas s pronásledováním. Bylo to rok poté, co tehdejší vůdce čínského režimu, Ťiang Ce-min, odstartoval nelítostnou kampaň vůči Falun Gongu.

 

   Video poskytla Televize NTD   

                                              video in small_United_Kingdom

 

Paní Ťin hovořila o tom, jak byla mučena ve městě Ta-lien na severovýchodě Číny: „Jednou měli k podlaze přidělanou kovovou obruč. Přivázali mi k ní ruce, nemohla jsem se hýbat. Viděla jsem další praktikující (Falun Gongu), jak je tam tak drží dva až tři dny. Já tam byla asi 20 hodin a cítila se pak vyčerpaná. Také nám nedávali najíst."

Po Si-laj byl v té době primátorem Ta-lienu. Ťin ho obviňuje, že zneužil svou moc k prosazování perzekuce mezi svými podřízenými. Po Si-laje později povýšili na guvernéra celé provincie Liao-ning. Než provincii v roce 2004 opustil, bylo potvrzeno přes sto případů úmrtí praktikujících Falun Gongu v důsledku mučení a týrání.

Ťin říká, že v Ta-lienu byla svědkem mnohých utrpení. Společně s ní bylo v táboře dalších 150 praktikujících: „Viděla jsem, jak je násilně krmili strašnými způsoby. Paže svázali dozadu a nohy připnuli želízky. Policisté použili velice tenké gumové hadičky, které strčili praktikujícím do nosu. Jeden policista mi řekl, že jak se jim dostala trubice k žaludku, hodně jich zemřelo a že když zahájím hladovku, skončím jako oni."

Po Si-laj patří k několika vysokým funkcionářům Komunistické strany Číny, kteří ve světě čelí žalobám za pronásledování Falun Gongu. Společně s dalšími byl v roce 2009 obžalovám španělským soudem ze zločinů mučení a genocidy proti praktikujícím Falun Gongu.

 

Související články:

Čína: Nejistá budoucnost tajemníka Po Si-laje – Peking ho ‘hází přes palubu‘ (video)