20120303_oil
Ilustr. foto. (Flickr.com/Mike Baird)

Nejmenovaný bývalý australský senátor prohlásil, že čínské těžební společnosti jsou „šokovány“ nedostatkem uplácení na australském ministerstvu průmyslu.

Podle série emailů uveřejněných 27. února na Wikileaks popisuje bývalý senátor označovaný jako „zdroj CN65“ čínský těžební sektor jako hluboce zkorumpovaný. Emaily pochází z korespondence mezi australským politikem a Stratforem, mezinárodní analytickou firmou, která shromažďuje informace utajovaného charakteru a ty poskytuje svým klientům. Mezi ně patří například i australské ministerstvo obrany.

Jednoduše jim nejde do hlavy, že u těžebních projektů v Austrálii platí respektování právního řádu. Odmítají uvěřit, že k získání práva k pronájmu těžební (lokality) jim stačí splnit odpovídající ekologické podmínky. Myslí si, že nejste důvěryhodný, pokud jim neřeknete, že musíte někoho uplatit,“ napsal tajemný senátor. 

Uplácení neboli kuan-si, jak mu Číňané říkají, je v zemi běžný problém. V roce 2010 byli v Číně zadrženi čtyři vedoucí pracovníci australské těžební společnosti Rio Tinto, kteří se měli údajně přiznat k přijímání úplatků v hodnotě přes 10 milionů USD.

small_United_Kingdom

Čtěte také: