Podle oficiálních zpráv bylo v Číně za rok 2011 vyšetřováno 140 tisíc úředníků kvůli korupci.

sin-hanby
Takzvaná Síň hanby umělce Čang Ping-ťiena, jehož ateliér na předměstí Pekingu se změnil na sklad více než tisíce portrétů zkorupovaných úředníků.(screenshot/ YouTube)

Podle zprávy televize New Tang Dynasty (NTD) je korupce v Číně dlouhodobě zakořeněný problém. Od roku 1990 veřejní úředníci a manažeři státně vlastněných společností zpronevěřili odhadem 123 miliard amerických dolarů, uvedla televize NTD.

Podle zpráv našeho dopisovatele Heng He bývalý prezident Ťiang Ce-min každému ve Straně a vládě dovolil nebo je dokonce přinutil, aby přijímali úplatky a stali se zkorumpovanými.

Následně mohl být tento zločin použit jako záminka pro jeho stíhání a odstranění. Když nechal Ťiang Ce-min za korupci vsadit do vězení Čchen Si-tchung-a, bývalého šéfa strany v Pekingu, stanovil precedent, který mohou použít i ostatní, aby zničili své oponenty a protivníky.

Současný prezident Chu Ťin-tchao použil téměř to stejné obvinění, aby se zbavil předsedy Strany v Šanghaji. Více..

Z celkové situace tedy lze usoudit, že vysoká čísla vyšetřovaných úředníků pro korupci nenasvědčují boji proti korupci, nýbrž rozsáhlým vnitrostranickým bojům a čistkám.

Zabavené majetky obvykle nekončí v rukou podvedených a okradených běžných lidí, dělníků a farmářů, ale v rukou jiných členů komunistické strany, kteří nechali „korupčníka“ vsadit do vězení.

 

Čínští milionáři utíkají do zahraničí

Zhou Guangfu z města Chongqingu býval milionářem, úřady jej však bez udání důvodu zatknuly, uvěznily a zkonfiskovaly celý jeho majetek. Zhou poté veřejně vystoupil z čínské komunistické strany. Na fotografii drží svoje prohlášení o vystoupení. (Velká Epocha)
Čou Kuang-fu z města Čchung-čching býval milionářem, úřady jej však bez udání důvodu zatknuly, uvěznily a zkonfiskovaly celý jeho majetek. Na fotografii drží svoje prohlášení o vystoupení z komunistické strany. (Velká Epocha)

Studie o soukromém majetku v Číně 2011 vydaná společnostmi China Merchants Bank a Bain & Company ukazuje, že počet emigrujících bohatých Číňanů v posledních letech rapidně narůstá.

„Čína je pořád ještě režim jedné strany, takže soukromý majetek není opravdově chráněn,“ řekl pro televizi NTD pan Li Ding, zástupce šéfredaktora mediální a analytické skupiny Chinascope.

„Komunistická strana vám může přes noc celkem snadno vzít osobní jmění, váš osobní majetek, a samozřejmě neexistuje žádný právní řád. Zákon váš osobní majetek neochrání. Takže se bojí,“ uvedl Li Ding.

Pokud si to rozházíte se špatným čínským funkcionářem, v některých případech to stačí na to, abyste se stali terčem vyvlastnění, tvrdí Li. „Možná rozzlobí nějakého úředníka a jejich majetek zabaví a oni mohou skončit ve vězení. Už jsme viděli pěkných pár takovýchto případů.“ Více..

Na skutečný boj s korupcí ze strany vládnoucí komunistické strany v Číně si ještě podle expertů budeme muset počkat. Daleko spíše se dají očekávat občanská povstání, jako se tomu stalo ve vesnici Wu-kchan, kde se kvůli korupci vzbouřilo 20 tisíc obyvatel proti zkorumpovaným úředníkům. Wu-kchanští vyhnali celý státní aparát a ustanovili si vlastní vedení vesnice. O vyšetřování potom požádali ústředí v Pekingu, které jim muselo před zraky západních médií dovolit zvolit si nové vedení. Více..