20111219-kao.jpg
Obhájce Kao Č '-šeng před uvězněním. (The Epoch Times)

Dnes poslali čeští aktivisté dopis čínskému právníkovi Kao Č’-šengovi, který je čínským režimem zadržován ve věznici Šaja v ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang.

Dopis podepsala řada českých osobností a politiků. Mezi známými jmény jsou umělci Marta Kubišová, Jan Potměšil, Daniel Bárta, Jan Budař nebo Táňa Fischerová. Z politiků se k dopisu připojili například senátoři Alena Palečková, Tomáš Grulich nebo kancléř Konzervativní strany Martin Rejman.

Dopis je kromě Kao Č’-šengovi adresován také čínskému velvyslanectví v Praze, české vládě a Evropskému parlamentu. Předání dopisu dalším stranám plánují aktivisté uskutečnit v průběhu března 2012.

Dopis uvádí: „Touha člověka po pravdě a čistotě je nekonečná a nesmrtelná. Svým životním příběhem to potvrzuje i čínský právník Kao Č‘-šeng. Za svůj nekompromisní postoj vůči všemu falešnému a prohnilému byl ale násilně odtržen od rodiny, vězněn a mučen. Následkem mučení se několikrát ocitl v ohrožení života.“

Dopisem chtějí signatáři podpořit jednoho z nejvýznamnějších obhájců lidských práv na území Číny a apelovat na vysoké evropské úředníky, aby neustávali ve svých snahách o vytvoření nátlaku na čínský režim za propuštění nelegálně zadržovaného advokáta.

20120209-koncert-senat
Marta Kubišová, Jitka Hosprová a Jan Potměšil na koncertu na podporu advokáta Kao Č'-šenga a pronásledovaných praktikujících Falun Gongu v Senátu PČR 27. ledna 2012. (Martin Bursík/Strana Zelených)

Signatáři chtějí prostřednictvím otevřeného dopisu rovněž vyjádřit protest proti genocidě lidí praktikujících duchovní školu Falun Gong, kvůli jejichž obhajobě byl advokát Kao Č’-šeng unesen a mučen čínskou tajnou policií. Falun Gong je v území ČLR pronásledován vládními úřady a policejními složkami od roku 1999.

„Tímto dopisem chceme české vládě, představitelům Evropského parlamentu a čínskému konzulátu v Praze připomenout, že je třeba žádat okamžité propuštění nezákonně vězněného advokáta Kao Č‘-šenga i statisíců nevinných praktikujících Falun Gongu, zadržovaných ve vězeních, pracovních táborech, záchytných centrech a psychiatrických léčebnách v Číně,“ uvádějí aktivisté.

O případ právníka se zajímá Evropský parlament, Rada OSN pro lidská práva, Amnesty International, ministr zahraničních věcí Velké Británie David Milliband i ministryně zahraničních věcí USA Hillary Clintonová. 

 

Související články:

Čínský student děkuje Čechům za koncert za čínského právníka v českém Senátu

V senátu ČR se konal koncert za čínského právníka Kao Č´-šenga a praktikující Falun Gongu (video)

Premiér Nečas: Vláda, potažmo ministerstvo zahraničí při jednání s ČLR kauzu Kao Č'-šeng zmiňují

Čeští politici a aktivisté žádají propuštění čínského právníka Kao Č'-šenga (video)