20120308_potraty
Ilustr. foto. (televize NTD)

Čínské úřady podle státního Lidového deníku plánují reformu sloganů vybízejících k dodržování politiky jednoho dítěte. Tyto slogany bývají někdy zlověstného nebo vyhrožujícího charakteru. Politika jednoho dítěte byla v Číně představena v roce 1979 a měla zamezit překotnému růstu populace. Vztahuje se na etnické Chany žijící ve městech.

Úřady místní samosprávy tuto politiku často vynucují nevybíravými způsoby. Bohatým stačí zaplatit za druhý porod pokutu, ale ti bez peněz jsou bezmocní. Dokonce i vesničané stále podléhají jistým omezením, které se liší místo od místa.

Místní úřady vymýšlejí pro kampaň vlastní slogany, z nichž některé nahání lidem hrůzu. Jedním z nich je například tento:

„Pokud se dnes vyhnete politice jednoho dítěte a utečete, zítra se vrátíte do vyklizeného domu.“

Anebo tento: „Ať vám raději teče krev proudem, mít víc než jedno dítě není dovoleno.“

 

Video poskytla Televize NTD

 

A tohle nejsou jen slova. Reggie Littlejohnová z organizace Ženská práva bez hranic říká, že politika se vynucuje nedobrovolnými potraty, kde se na zdraví matky vůbec nehledí: „Vzpomínám si na dva nedávné případy. Jeden je žena z provincie Šan-tung, která musela jít v říjnu v šestém měsíci na nucený potrat a zemřela.“

Úřady někdy zajdou ještě dál, když bijí a dokonce zabíjejí rodinné příslušníky v případě, že nemohou najít ty, kteří se mají interrupci nebo sterilizaci podrobit: „Ten muž, kádři z rodinného plánování si přišli pro jeho sestru, aby ji sterilizovali. Nebyla doma, tak začali bít jejich otce, a když ten muž začal otce bránit, jeden z těch kádrů vzal nůž a dvakrát mu ho zapíchl do srdce, dokud nezemřel,“ sdělila Littlejohnová.

Reforma sloganů zřejmě takovýmto a podobným ukrutnostem spáchaných ve jménu politiky jednoho dítěte podle Littlejohnové nezabrání: „Zjemnění sloganů se zmírněním politiky vůbec nesouvisí. Nemají spolu nic společného. Komunistická strana Číny má Úřad propagandy a myslím, že si uvědomili, že jejich slogany jsou pro zbytek světa špatnou vizitkou.“

Zakladatel Globálního hnutí za svobodu informací, Čang Sin-jü, říká, že čínský režim se zaměřuje jen na udržení se u moci: „Dočasné metody komunistické strany, jako měnit slogany, problémy vůbec nevyřeší. Například otázka politiky jednoho dítěte. Strana se nezaměřuje na řešení, zaměřuje se jen na svou politickou moc.“

Letos na podzim se změní vedení Komunistické strany Číny a současný vůdce Chu Ťin-tchao odstoupí. Zatím nic nenaznačuje tomu, že by se politika jednoho dítěte měla pod novým vedením změnit.

Deník Idnes zveřejnil, že podle profesora z prestižní čínské univerzity Renmin (Lidová univerzita v Pekingu) může být dopad politiky jednoho dítěte na čínskou společnost závažný. "První generace jedináčků byla deprivovaná, že nemá bratry a sestry. Druhá generace je ještě horší: nemají už ani bratrance, strýce a tety. Některým z nich hrozí, že zůstanou zcela sami, až vyrostou a rodiče jim zemřou." Více...

List Global Times uvedl, že v roce 2010 čínské úřady zahájili dvacetidenní kampaň, při níž vytipovaly 9 559 obyvatel města Puningu, které považují za "nejzávažnější narušitele zákona o plánování rodičovství v Puningu" a označené obyvatele sterilizovat. Více...

 

Čtětě také:

Čína si připomíná 30 let od zavedení politiky jednoho dítěte

V Číně roste počet vrozených vývojových vad u dětí (video)

Je politika jednoho dítěte v Číně zločinem proti lidskosti?