Neoznačené armádní složky údajně zrána obsadily všechna důležitá místa vládního komplexu v Čung-nan-chaj i jinde v Pekingu.

20120320_cina_changan
Screen shot snímku uveřejněného Li Te-linem na Weibo, na kterém jsou vidět různé policejní vozy blokující Čchan-kanskou ulici. 

Něco podivného se údajně děje v Číně.

Internetoví mikrobloggeři na Weibo.com tvrdí, že v noci z 19. na 20. března došlo k pokusu o převrat. V Pekingu se objevilo velké množství armádních vozů.

Neoznačené armádní složky údajně zrána obsadily všechna důležitá místa vládního komplexu v Čung-nan-chaj i jinde v Pekingu.

Hlavními aktéry dramatu mají být současný prezident a vůdce komunistické strany Chu Ťin-tchao a premiér Wen Ťia-pao na straně jedné a Čou Jung-kchang, který velí policejním složkám v Číně, a Po Si-laj, kterého Wen Ťia-pao zbavil 15. března postu šéfa megapole Čchung-čching.

Li Te-lin z odborného týdeníku Securities Market na svém blogu napsal, že kolem místa, kde bydlí, se vyrojilo množství armádních vozů: „Na Čchan-kanské ulici stojí řada vojenských vozidel a ulice je neustále kontrolována. Na každé křižovatce stojí policisté v civilu a na některých křižovatkách jsou dokonce železné ploty (jako zátarasy).

Podle blogu vtrhlo vojsko do Pekingu, aby ochránilo Po Si-laje. Jeden čtenář Velké Epochy nám sdělil, že v Pekingu došlo k vojenskému převratu. Zatím není jasné, zda byl někdo zadržen. Další zpráva tvrdí, že Čou Jung-kchang se nejprve pokusil za pomoci policejních sil uvěznit Chua a Wena, nicméně ti byli připraveni a převrat potlačili.

Obě strany teď údajně mobilizují ozbrojené složky. Čou Jung-kchang měl obsadit státní čínskou televizi CCTV a tiskovou agenturu Sin-chua. Tu ale Chu Ťin-tchao vybojoval zpět. Všechny zprávy na internetových stránkách Sin-chua se od 23. hodiny 19. března do nejméně osmi hodin následujícího rána věnovaly pouze zahraničním zprávám. Neobjevila se ani jedna domácí aktualita, což je velmi neobvyklé.

Jeden uživatel na svém mikroblogu napsal: “Zvláštní! Kromě pekingské televize nevysílá v Pekingu žádná jiná televize. To je velmi divné!!! Nikdy předtím se to nestalo.

Pekingská státní média však tvrdí, že uzavření Čchan-kanské ulice vedoucí k náměstí Nebeského klidu, je normální, neboť do země zavítal na oficiální návštěvu severokorejský zástupce ministerstva zahraničních věcí. Kromě toho končí Čínské rozvojové fórum a jeho účastníci z celého státu se trousí zpět domů.

Velká Epocha se momentálně snaží zjistit, zda jsou zvěsti o převratu skutečné nebo jen smyšlené.

small_United_Kingdom

 

Čtěte také:

Velká Epocha začala být dostupná z pevninské Číny po pádu tajemníka Po Si-laje

Průběh nezdařilého puče v Pekingu – podrobná analýza

Čína: Souboj komunistických frakcí

Čína: Ambiciózní stranický pohlavár Po Si-laj byl zbaven své funkce

Čína: Dokument policejního ředitele v rukou USA je pro ČKS tikající bombou

Čína: Pokus o zběhnutí odhalil hloubku mocenského boje na vrcholu strany (video)

Nejistá budoucnost tajemníka Po Si-laje – Peking ho ‘hází přes palubu‘ (video)

Poznejte Si Ťin-pchinga, budoucího vůdce Číny

Čína: Neúspěšný zběh možná Američanům prozradil plán převratu uvnitř ČKS

Uväznenie jedného z najvyšších predstaviteľov komunistickej strany