Do domácího vězení byl údajně umístěn agenturou, která má v kompetenci bezpečnost nejvyšších členů komunistické strany.

Po Si-laj, sesazený stranický tajemník megapole Čchung-čching. (screenshot Youtube)
Po Si-laj, sesazený stranický tajemník megapole Čchung-čching. (screenshot Youtube)

Podle článku v magazínu Foreign Reference News se objevily v nejvyšších mocenských kruzích v Číně zprávy o tom, že Po Si-laj, sesazený stranický tajemník megapole Čchung-čching a horký kandidát do devítičlenného politbyra, které ovládá zemi, byl umístěn do domácího vězení.

Po Si-laj byl nyní podle zpráv hongkongských a japonských médií vzat do takzvaného „shuanggui“, což je výraz označující disciplinární řízení.

Foreign Reference News (FRN) uvedl, že události okolo sesazení Po Si-laje zasáhly celou frakci okolo bývalého předsedy komunistické strany Ťiang Ce-mina. Podle FRN byl Po Si-laj a všichni jeho podporovatelé v rukou tajného bezpečnostního sboru Ústředního úřadu pro ochranu.

Zmiňované „shuanggui“ je vnitrostranická procedura obsahující zadržení a vyslýchání, údajně používaná při vyšetřování kádrů, kteří "porušili disciplínu". Přísně vzato se jedná o nezákonný proces, ale jeho existence je všeobecně uznávána a je stranou používána od dob jejího partyzánského povstání.

Deník The Apple Daily citoval pekingského reportéra Teng Cuoa z televize Phoenix, který napsal na svém účtu na mikroblogu Sina Weibo, že slyšel zprávy o tom, že byl Po Si-laj podroben „shuanggui“, kvůli případu souvisejícím se zběhnutím jeho pravé ruky, policejního ředitele Wang Li-tüna na velvyslanectví USA ve městě Čcheng-tu. Dalším důvodem pro jeho vyšetřování bylo podle Teng Cuoa také zapojení advokátní kanceláře jeho ženy do korupčních machinací.

 

Čtěte také:

Čína: Souboj komunistických frakcí

Po Si-lajovo spiknutí je jen začátek

Držitel ocenění Mezinárodní svobody tisku odhalil korupci vysokého komunistického tajemníka I.

Převrat v Pekingu! tvrdí bloggeři. Nesmysl, píší státní média

Čína: Ambiciózní stranický pohlavár Po Si-laj byl zbaven své funkce

Čínský úředník urgoval Stranu, aby zveřejnila výsledky vyšetřování policejního ředitele Wang Li-tüna

Čína: Dokument policejního ředitele v rukou USA je pro ČKS tikající bombou