Mocenský souboj v čele komunistické strany se rozšířil do kybernetického prostoru

20100511-cina-internet
Internetová kavárna v Číně, ilustr. foto. (TimYang.net/ flickr.com)

Čínský internet zažívá něco neobvyklého. Politicky citlivé výrazy, které jsou ve vyhledávačích normálně cenzurovány, se vám teď objevují s odkazy na stránky, jež byly ještě včera zablokované.

I když se některá okna do svobodného internetu zase brzy zavřela, pozorovatelé si rychle povšimli, že mocenský souboj v čele komunistické strany se rozšířil také do kybernetického prostoru.

Zcela nedávno jste si tak mohli vyhledat dosud nejcenzurovanější slovní spojení jako „masakr na náměstí Nebeského klidu“ nebo Falun Gong. Tyto politicky citlivé pojmy spojené s násilím režimu vůči vlastním lidem jsou krvavým odkazem zanechaným bývalým vůdcem strany Ťiang Ce-minem. Právě jeho klika tvoří jednu z momentálně soupeřících frakcí strany.

Proti němu stojí samozvaný reformátor Wen Ťia-pao a jeho šéf a nynější vůdce strany Chu Ťin-tchao. Na straně Ťianga, o kterém se má za to, že je vážně nemocný, jsou jeho dlouholetí stoupenci Čou Jung-kchang, šéf bezpečnostních složek státu, a Li Čchang-čchun, který má na starosti propagandu. Patří k nim i Po Si-laj, jenž byl nedávno zbaven funkce. V pondělí došlo u vládního komplexu v Pekingu podle neověřených zpráv ke střelbě, což jen přidalo na dramatičnosti probíhajících událostí.

Otevření čínského internetu k citlivým tématům by se dalo analyzovat jako kampaň Wen Ťia-paa, který zcela před nedávnem vyslovil nutnost provést politické reformy a neopakovat Kulturní revoluci. Mnozí komentátoři si jeho proslov vyložili jako součást ideologického i politického boje proti zastáncům tvrdé linie, do níž patří jak Po Si-laj tak Čou Jung-kchang.

Deník Financial Times před nedávnem napsal, že Wen při vrcholných schůzích strany již třikrát navrhl, aby se přehodnotilo stanovisko k masakru na náměstí Nebeského klidu, ke kterému došlo 4. června 1989.

Redaktor serveru China in Perspective Čchen Kchuej-te má za to, že se Wen snaží zodpovídat dějinám. „Chce být na straně lidí, té dobré straně. Nechce být mezi Li Pchengem a těmi ostatními (kteří prosazovali vojenský zákrok). Je chytrý. Ví, že v budoucnu se budou ke 4. červnu vracet. Chce být zodpovědný k lidu.

Další tři výrazy, u kterých se cenzura více či méně uvolnila jsou Shen Yun Performing Arts, Čuan Fa-lun a Velká Epocha. Všechny z nich byly do nedávna považovány za politicky citlivé a nekompromisně blokovány. Shen Yun (čti Šen Jün) je taneční soubor klasického čínského tance nezávislý na režimu, který ve svých vystoupeních předvádí krásu tradiční čínské kultury i problematiku lidských práv v současné Číně. Čuan Fa-lun (někdy psáno i Zhuan Falun) je hlavní knihou prastaré čínské metody metody pro rozvoj těla a mysli Falun Gong. Právě tvrdé a nekompromisní politické pronásledování Falun Gongu bylo nejdůležitějším rysem vlády bývalého předsedy Ťiang Ce-mina.

Odblokování těchto témat přitěžuje Ťiang Ce-minovi a jeho frakci, a naopak nahrává Wen Ťia-paovi a Chu Ťin-tchaovi.

Bill Sia z americké firmy Dynamic Internet Technology, která spolupracuje na prolomení internetové blokády v Číně, si myslí, že náhlé uvolnění cenzury není náhodným jevem. „Někdo musel udělat něco navíc...buď z technického hlediska nebo na úrovni managementu, aby ty stránky odblokoval,“ uvedl pan Sia.

Každý ví, že Ťiang Ce-min a Čou Jung-kchang se zaměřovali na perzekuci Falun Gongu, hlavně Ťiang. Politický boj na vrcholných stupních je momentálně nesmírně intenzivní a záměrné uvolnění jistých vyhledávaných pojmů je také metodou politického boje,“ okomentoval situaci Čchen Kchuej-te, redaktor serveru China in Perspective.

 

small_United_Kingdom

 

Čtěte také:

Velká Epocha začala být dostupná z pevninské Číny po pádu tajemníka Po Si-laje

Čínský internet umožňuje vyhledávání klíčových slov ´odběr orgánů´

Čína: Vrchní velitel policejních složek Čou Jung-kchang pravděpodobně prohrál boj o moc

Převrat v Pekingu! tvrdí bloggeři. Nesmysl, píší státní média