Pozor na to, co píšete na Facebooku, mohlo by se vám to vymstít

Zaměstnavatelé čím dál víc posuzují váš internetový život. (Pornchai Kittiwongsakul/ AFP/Getty Images)
Zaměstnavatelé čím dál víc posuzují váš internetový život. (Pornchai Kittiwongsakul/ AFP/Getty Images)

Internet se stal nedílnou součástí našich životů se svým emailem, Facebookem a blogy, kde se s přáteli dělíme o novinky, aktivity, názory i nálady. Je to skvělý nástroj pro aktualizaci, informování a záznam všech těch věcí, do kterých jsme zapojeni, které děláme a kterými procházíme.

Naše činnost na síti sítí však může sloužit i k něčemu, co jsme neplánovali. Univerzity, potencionální zaměstnavatelé a policie mohou použít ty stejné nástroje k tomu, aby se o našem světě dozvěděli víc a udělali si obraz o naší skutečné povaze.

Podle průzkumu serveru Careerbuilder, jenž proběhl v roce 2009, používá 45 procent zaměstnavatelů sociální média k proklepnutí si uchazečů o práci. To byl v porovnání s rokem 2008 skok o 22 procent.

To, jak se chováte při pohovoru a jaké informace o sobě v dotazníku uvedete, nejsou to jediné, co se používá k vaší lustraci. V dnešní technologické době jsou součástí prověřování i všechny informace, které jste na internetu zveřejnili, co se vám líbilo a co jste s ostatními sdíleli. Tím se váš digitální život přímo propojuje do vašeho života skutečného.

Dalším prvkem, který se posuzuje, je seznam vašich vztahů. Už nejste jen pouhý jednotlivec. To, co děláte, má co do činění s tím, jakou školu jste navštěvovali, kde pracujete a organizace či spolky, ke kterým patříte. Je důležité, abyste je dobře reprezentovali v každém prostředí, to digitální nevyjímaje.

Podle posledního průzkumu serveru Jobvite používá 89 procent amerických firem sociální sítě k náboru pracovníků. Oproti předchozímu průzkumu jde o nárůst. Sociální sítě se také používají k posouzení vlastností kandidáta.

Z toho všeho lze poznat, že vaše sociální přítomnost na internetu je teď součástí vašeho image. Už to není jen o přidání nového příspěvku o tom, co jste dělali včera večer nebo minulý týden. Ve stále větší míře je to i místo, kde se můžete prodat potencionálním školám, zaměstnavatelům či dobrovolným spolkům. Soudíc dle dosavadního vývoje bude v budoucnu daleko víc lidí, kteří se zajdou na Facebook podívat, co zrovna děláte.

 

English


Čtěte také:

Česká právní poradna: Může vás šéf sledovat pomocí mobilního operátora?

Průzkum: Rádio dělá lidi šťastnějšími víc než televize a internet

Internet usnadnil zneužívání dětí