20120327_ntdtv_soutez
Soutěž NTD. (televize NTD)

Letos se uskuteční již 5. ročník soutěže v klasickém čínském tanci, kterou pořádá televize NTD. Soutěž se pravidelně koná od roku 2007 a zúčastnila se jí již celá řada předních umělců věnujících se klasickému čínskému tanci, mezi nimi i tanečníci a tanečnice ze souboru Shen Yun Performing Arts, který je v současnosti považován za vůbec nejlepší umělecké těleso věnující se klasickému čínskému tanci na světě. Členové souboru se také umístili ve všech minulých ročnících soutěže mezi nejlepšími.

V těchto dnech začala registrace pro 5. ročník soutěže. Tanečníci a tanečnice Shen Yun hovoří o svých zkušenostech z minulých ročníků.

„Už to, že máte možnost sdílet s ostatními tanečníky své zkušenosti, vám hodně dá. Pro mě to nebylo jen o soutěžení, ale hlavně o získávání nových zkušeností a o učení se," sdělil Tim Wu, vítěz soutěže za rok 2008 a 2010.

„Myslela jsem si, že ostatní soutěžící budou hlavně bojovat o vítězství, ale mezi všemi nakonec vládla přátelská atmosféra, byli k sobě milí a pomáhali si. Příjemně mě to překvapilo," řekla Alison Chen, která v soutěži získala juniorské 2. místo za rok 2008 a 2009.

 

Video poskytla Televize NTD

 

Atmosféra vzájemné spolupráce a podpory pramení ze samotné podstaty klasického čínského tance: „Tato taneční disciplína od umělce vyžaduje, aby byl fit nejen fyzicky, ale i duševně," říká Tim Wu.

Tanečníci a tanečnice také musejí rozumět historickým souvislostem, které se k tanci váží.

William Li, která získala juniorské 2. místo za rok 2008 a 2009 líčí: „Pokud chcete klasický tanec skutečně dobře ovládnout, musíte znát alespoň něco z historie, musíte chápat, cítit jeho esenci, podstatu, která stejně jako v dějinách čínské kultury spočívá v přísných morálních požadavcích na jedince. Musíte být opravdoví, upřímní, soucitní k jiným lidem a musíte si vzájemně pomáhat."

Podle Wua je klasický čínský tanec jedinečný právě svým důrazem na vnitřní smysl:„Klasický čínský tanec je především o určitém vnitřním citu, smyslu... Musíte tančit srdcem, musíte dokázat svým srdcem obsáhnout celou tradici čínské kultury. Tento druh tance není zdaleka jen o pohybu, ale především o srdci. I tím se odlišuje od jiných tanečních forem."

I v soutěži se nehodnotí jen technické provedení, ale také schopnost tanečníků a tanečnic ztvárnit ve svém projevu vnitřní povahu svých postav. Porotkyně Michelle Ren vysvětluje:

„Pokud chce umělec ve svém vystoupení ztvárnit například lotosový květ nebo cokoli jiného, musí nejprve pochopit a přijmout vnitřní smysl té postavy, doslova porozumět její duši. Až pak přichází usilovná práce na technickém provedení a neustálé cvičení. A až poté je umělec schopen ve svém tanci skutečně vyjádřit duši postavy či emoci, která je pro jeho postavu určující," uvedla porotkyně soutěže Michelle Ren.

První dvě předkola soutěže se uskuteční na podzim, jedno v Hongkongu a druhé v New Yorku. Semifinále a finále soutěže se uskuteční v New Yorku 26. a 27. října.

 

Představení souboru Shen Yun je možné zhlédnout ve Frankfurtu.

Frankfurt/M. Jahrhunderthalle

Pá., 30. března 2012, 19:30 hodin
So., 31. března 2012, 14:00 hodin
So., 31. března 2012, 19:30 hodin

vstupenky na www.ticketonline.de

 

Čtěte také:

Shen Yun Performing Arts zahájí v březnu evropské turné

Mezi nebem a člověkem existuje spojení, řekl švýcarský obchodní ředitel po zhlédnutí představení Shen Yun v Curychu