20110712_cina_zemin
Ťiang Ce-min. (flicr.com/franz88)

Život bývalého vůdce čínské komunistické strany (ČKS), Ťiang Ce-mina, visí na vlásku a při životě ho udržují už jen lékařské přístroje a infuze. Tvrdí to zdroj z Číny obeznámený se situací.

Zdroj, který ze strachu před případnými následky nechce být jmenovaný, řekl, že zdravotní stav Ťiangovi nedovoluje hrát jakoukoliv roli v současném vnitrostranickém boji.

Zpráva se objevila poté, co v posledních týdnech pronikly na veřejnost informace o vzrůstajícím boji o moc uvnitř ČKS, kterou vedou dvě frakce - Ťiangova frakce (jejímiž „členy“ jsou šéf bezpečnostních sil Čou Jung-kchang  a nedávno funkce zbavený tajemník ČKS v Čchung-čchingu Po Si-laj) a frakce současného čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa  a premiéra Wen Ťia-paa.

Pětaosmdesátiletý Ťiang byl předsedou ČKS od roku 1989 do roku 2002. Prezidentem pak v letech 1993 – 2003. Post předsedy Ústřední vojenské komise zastával v letech 1989 až 2005.

K moci se dostal v roce 1989 poté, co prosazoval tvrdý zásah na Náměstí nebeského klidu vedoucí k masovému krveprolití. Ve funkci předsedy strany tehdy vystřídal Čao C'-janga.

O deset let později, v červenci 1999, spustil pronásledování duchovní praxe Falun Gong, a to i navzdory námitkám vysoce postavených členů ČKS a údajně i členů své vlastní rodiny. I když Ťianga ve funkci předsedy strany v roce 2004 vystřídal Chu Ťin-tchao, Ťiang si v ústraní udržel tak silnou moc, že se stal hlavou mocenské frakce uvnitř ČKS.

Šéf bezpečnostních sil  Čou Jung-kchang se stal v současném boji o moc Ťiangovým zástupcem. Když během několika let Čou dokazoval Ťiangovi svou loajalitu, byl přes různé pozice povýšen až k vedení Výboru pro politické a legislativní záležitosti – gigantické organizace s neomezenými pravomocemi. Ťiangovu důvěru si získal především tvrdým prosazováním kampaně pronásledování Falun Gongu.

Nad zdravotním stavem Ťiang Ce-mina visel otazník už několik měsíců. Naposledy se na veřejnosti objevil v říjnu minulého roku, poté co hongkongská média a nejméně jedna čínská rozhlasová stanice přinesly zprávu o jeho smrti.

small_United_Kingdom

Ťiang Ce-min před televizními kamerami

Ťiang Ce-min byl některými západními politiky a novináři označen za paranoidního, pokud jde o pronásledování Falun Gongu a také za poněkud jednoduchého a nivního, pokud se jedná o jeho vystupování na veřejnosti. Jeho vystupování zachycené na videu výše, bylo uživateli YouTube označeno dokonce za "bláznivé". 

 

Související články:

Čína: Ťiang Ce-min – mrtvý nebo ještě ne?

Čína: Bývalý vůdce režimu opět v nemocnici

Čína: Bývalý vůdce Číny Ťiang Ce-min na smrtelné posteli, říkají zvěsti na internetu

Pozdní lítost čínského prezidenta Ťiang Ce-mina