20120402_cenzura
Screenshot prvního výsledku vyhledávání výrazu „Wang Li-ťün krvavá sklizeň“ na serveru Baidu. (Velká Epocha)

Čínská internetová cenzura v jednom ze svých posledních záchvěvů povolila vyhledávání výrazů spojených s odběrem orgánů živým lidem na několika nejvýznamnějších internetových portálech.

Například termíny jako „odběry za živa“, „krvavá sklizeň“ či „Wang Li-ťünova krvavá sklizeň“ byly všechny povoleny pro vyhledávání na stránkách Sina Weibo, v Číně nejpopulárnější platformě pro mikroblogy nebo na Baidu, nejpopulárnějších stránkách pro vyhledávání. 

 

„Pojmy „krvavá sklizeň“ „Wang Li-ťün – krvavá sklizeň“ již na stránkách Sina Weibo nejsou cenzurovány.“

 

Tyto výrazy jsou většinou spojené s transplantacemi orgánů z ještě živých vězňů svědomí, nejčastěji z praktikujících Falun Gongu. Falun Gong je čínská duchovní praxe, která je v pevninské Číně pronásledována od roku 1999. Jeho perzekuci inicioval tehdejší vůdce Ťiang Ce-min. Vládou kontrolovaná média od té doby šířila o celé otázce pouze propagandu, zatímco všechny neoficiální zdroje informací byly režimem bez výjimky kontrolovány a potlačovány.

K prvnímu potvrzenému případu odblokování vyhledávání došlo 23. března večer pekingského času, kdy byla vyhledatelná i další, dříve cenzurovaná slova.

Do 25. března večer bylo na Baidu možné vyhledávat spojení jako „Wang Li-ťünova krvavá sklizeň“, přičemž jako první výsledek vyhledávání se uživateli objevil odkaz na brožuru popisující odběry orgánů praktikujícím Falun Gongu a Wangovu roli v celé kauze. (Tyto stránky mohou být přitom na rozdíl od některých běžných stránek archivovány portálem webcitation.org nebo google cache. Zde jsou uloženy i screenshoty vyhledávání jednotlivých výrazů.)

Důkazy, které již dříve Velká Epocha zveřejnila, dokazují, že Wang Li-ťün, bývalý náčelník policie v Čchung-čchingu, který se na začátku února pokusil zběhnout na americký konzulát, hrál v odběrech orgánů vězňům svědomí důležitou roli.

Tyto internetové stránky dostupné z Číny obsahují kopie materiálů Světové organizace za vyšetření pronásledování Falun Gongu. V kopii jsou některé čínské znaky nahrazeny anglickými termíny.

Podle internetové stránky Web Site Pulse byla stránka přístupná z Šanghaje 26. března ráno místního času.

Tyto podivné výpadky internetové cenzury a poslední vývoj v zemi pochopitelně neunikly pozornosti čínských bloggerů.

Uživatel Zhang Gen z provincie An-chuej napsal na stránkách Tencent Weibo: „Hledal jsem „Wang Li-ťünova krvavá sklizeň“ na Baidu a to, co jsem našel, je šokující a neuvěřitelné. Rychle si to také vyhledejte.“ Podobné výsledky se uživatelům v Číně nyní objeví i při vyhledávání informací o samotné Světové organizaci pro vyšetření pronásledování Falun Gongu. I v tomto případě vyhledávač najde pouze pozitivní odkazy. 26. března ráno bylo nicméně vyhledávání na Baidu zablokováno.

Podobný dočasný výpadek cenzury na krátkou chvíli zažila i Tieba, dceřiná služba Baidu podobná službě Yahoo! Answers. Necenzurované zprávy ale byly později smazány. Cenzuře na krátkou chvíli unikla podle Web Site Pulse i zpráva o vyšetřování „Wang Li-ťünova incidentu“ americkým kongresem, která měla být v Číně dostupná 25. března večer.

Zatím není jasné, podle jakého klíče v těchto dnech cenzura vyhledávání probíhá. Stále například není možné vyhledávat necenzurované informace o výrazech „Falun Gong“ či „4. červen“. Vyhledávání těchto termínů na Sina Weibo také není možné. Zatím se šíří pověsti o to, že na Baidu bylo „odblokováno“ sedm tisíc dosud nepohodlných termínů. Žádný oficiální zdroj však takovou informaci nepotvrdil.

I tak je nicméně ve vzduchu cítit změna. 23. března přinesly The Epoch Times rozhovor s Čenem Kuide, editorem stránek „China In Perspective“ (Čína v perspektivách) a bývalým předsedou Princetonské čínské iniciativy. Čen mimo jiné řekl, že výsledky vyhledávání souvisejících s Falun Gongem mohou být odblokovány v rámci probíhajícího mocenského boje prezidenta Chu Ťin-tchaa a premiéra Wen Ťia-paa s „Ťiang Ce-minovou frakcí“ (zahrnující i Po Si-laje, který v nedávných mocenských bojích ztratil moc, a Čou Jung-kchanga, šéfa Výboru pro politické a právní záležitosti).

Uživatel z Sia-menu v provincii Fu-ťien okomentoval nynější situaci: „Začínají se tu odehrávat velké změny! Kupodivu je možné na Baidu najít něco o „Krvavé sklizni“. Pokud je to všechno pravda, je to prostě zločin proti lidskosti. Víme všichni, na koho míří kopí.“

 

Související: Transplantace: David Kilgour - zabíjení praktikujících Falun Gongu pro peníze

Doporučujeme: Čína prý ukončí odebírání orgánů k transplantaci u popravených vězňů (ČRo)

 

small_United_Kingdom

 

Čtěte také:

Číňané chtějí vědět pravdu o odběru orgánů popraveným vězňům

Velká Epocha začala být dostupná z pevninské Číny po pádu tajemníka Po Si-laje

Čínští internetoví cenzoři si dávají oraz. Cenzurované výrazy nyní slouží k mocenskému boji uvnitř strany

Čínský náměstek ministra zdravotnictví odmítl reagovat na dotazy ohledně odebírání orgánů

Čína: Konec jedné vládní frakce – tři členové politbyra údajně zatčeni

Čchungčchingská kauza: Neúspěšný dezertér Wang zapleten do masového odebírání orgánů

Správa vyšetrovateľov potvrdzujúca tvrdenia o vyberaní orgánov v Číne

Číňané volají po zrušení všemocného orgánu, který řídí policii a soudy