Dvě třetiny dotazovaných stranických kádrů souhlasí s myšlenkou „nahých funkcionářů“, to jest komunistických činitelů, jejichž rodina i majetek se nacházejí v zahraničí. Praví to únorová oficiální zpráva Čínské akademie sociálních věd.

Téměř 75 procent z dotázaných vyšších funkcionářů Čínské komunistické strany, která Čínu ovládá, se domnívá, že jejich životní partneři a děti by měli mít trvalý pobyt nebo občanství v cizím státě. Princip „nahých funkcionářů“ čínská média propírají už od roku 2008, zejména v souvislosti s korupcí.

Bývalý asistent generálního ředitele podniku China International Telecommunication Construction Corporation,  Tung Jüe-ťin, byl postaven 28. července 2010 před soud za konspiraci při zpronevěření 580 milionů jüanů (1,7 miliard Kč) a přijímání úplatků v hodnotě přibližně 4,5 milionu korun. Než Tunga chytili, jeho žena i se synem se už přestěhovali do USA, i s celým majetkem. Tung patří mezi „nahými funkcionáři“ k rekordmanům, tedy alespoň k těm, kteří byli potrestáni.

Zpráva akademie také poukazuje na to, že i když ne všichni kádři s rodinami v zahraničí jsou zkorumpovaní, přesto u nich vysoké riziko korupce hrozí.

Publicista Ťia Ťia píšící pro list Southern Metropolis 22. února ve svém článku uvedl, že většina nahých funkcionářů, o kterých se v médiích psalo, byli vysoce postavení lidé, jelikož měli dostatek peněz a moci, aby mohli svým příbuzným koupit v zámoří majetky a poslat děti studovat na Západ. V posledních letech se ovšem tato skupina komunistických představitelů rozšiřuje i na níže postavené funkcionáře, jako ředitele různých oddělení a úseků ve státních podnicích, úřadech a institucích.

Podle Ťia je „nahost“ pro kádry výhodná v tom, že snižuje pravděpodobnost, že by se dostali do politického boje nebo byli napadeni politickými nepřáteli. Rovněž to znamená, že vláda komunistické strany v Číně oslabuje a stát čelí velkým sociálním změnám. Funkcionáři si proto připravují zadní cestičku. I když se podle publicisty zdají mocní, ve skutečnosti se v Číně necítí v bezpečí, a jak ukazuje průzkum, tento pocit nejistoty se netýká jen těch úplně nahoře.

 

Article in English