20120404_organy
Problematiku nedobrovolného odebírání orgánů politickým vězňům uvedli na veřejnost v roce 2006 bývalý kanadský poslanec David Kilgour a obhájce lidských práv David Matas. (televize NTD)

Vrchní představitel čínského ministerstva zdravotnictví oznámil, že Čína do tří až pěti let skoncuje s odebíráním orgánů popraveným vězňům. Chuang Ťie-fu, náměstek ministra zdravotnictví, ve čtvrtek na tiskové konferenci uvedl, že tento tradiční zdroj transplantačních orgánů nahradí dárcovský systém, který hodlá vláda zavést. Chuang Ťie-fu také řekl, že poptávka po orgánech vězňů se snížila v důsledku vysoké míry bakteriálních infekcí mezi vězni.

Podle stránek The World se v Číně každý rok uskuteční 10 tisíc transplantací, z nichž dvě třetiny pocházejí z popravených vězňů.

Zatím ovšem není jasné, jak chce čínský režim změnit kulturní zábrany obyvatel vůči dárcovství orgánů.

Chuang Ťie-fu pro čínskou tiskovou agenturu Sin-chua uvedl, že odebírání orgánů vězňům je „tradiční čínský způsob“ a že odklon od této praxe může být náročný.

 

Video poskytla Televize NTD

 

Profesor Arthur Caplan, ředitel Centra pro bioetiku na Pensylvánské univerzitě, tento měsíc prohlásil, že Chuang Ťie-fu svým oznámením možná potvrdil, že čínský režim odebírá orgány zadržovaným praktikujícím Falun Gongu, duchovní praxe, kterou od roku 1999 pronásleduje.


„Podívejte, myslím si, že si dokážete domyslet, že používají vězně a oni potřebují vězně, kteří jsou relativně zdraví, kteří jsou relativně mladí. Není třeba nějaké velké představivosti se dovtípit, že mezi těmi, kdo jsou pro své orgány zabíjeni, budou praktikující Falun Gongu. Prostě to z toho vyplývá, protože nezapomeňte, že jako zdroj orgánů nemůžete použít lidi příliš staré a lidi, kteří jsou nemocní. Lidé praktikující Falun Gong jsou mladší a zdravější díky svému životnímu stylu. Divil bych se, kdyby nepoužívali jako zdroj orgánů někoho z těchto vězňů,“ řekl profesor Caplan.

Ale ani to, že přestanou používat popravené vězně, nemusí praktikujícím Falun Gongu pomoci. Mnozí z nich jsou zavřeni v pracovních táborech či psychiatrických léčebnách.

Problematiku nedobrovolného odebírání orgánů politickým vězňům uvedli na veřejnost v roce 2006 bývalý kanadský poslanec David Kilgour a obhájce lidských práv David Matas. Podle nich je velký počet praktikujících Falun Gongu obětí systematického odebírání orgánů.

 

Související: Transplantace: David Kilgour - zabíjení praktikujících Falun Gongu pro peníze

Doporučujeme:Čína prý ukončí odebírání orgánů k transplantaci u popravených vězňů (ČRo)

 

Čtěte také:

Čínský náměstek ministra zdravotnictví odmítl reagovat na dotazy ohledně odebírání orgánů

Čínský internet umožňuje vyhledávání klíčových slov ´odběr orgánů´

Číňané chtějí vědět pravdu o odběru orgánů popraveným vězňům

Čchungčchingská kauza: Neúspěšný dezertér Wang zapleten do masového odebírání orgánů

Čína: Konec jedné vládní frakce – tři členové politbyra údajně zatčeni