20120408_kao
Čínský bojovník za lidská práva Kao Č'-šeng. (televize NTD)

Rodině čínského právníka a bojovníka za lidská práva Kao Č'-šengovi, který je v současnosti vězněn čínským režimem v severozápadní části Ćíny, byla minulý týden povolena návštěva.

Podle analytika NTD pro Čínu Čang Tchien-lianga se jedná o přímý důsledek probíhajícího mocenského boje uvnitř vedení komunistické strany: „Všechno se to sbíhá k Čou Jung-kchangovi. Už v podstatě ztratil moc. Kao čelil tak silné perzekuci proto, že hájil praktikující Falun Gongu. Protože už Čou svůj vliv ztratil, je pravděpodobnost, že může být Kao navštíven, mnohem vyšší."

Čou je významným členem strany, který v podstatě ovládá policii a justici. Jeho kariéra je také těsně spjata s pronásledováním duchovní praxe Falun Gong. S tím souvisí i uvěznění Kao Č'-šenga, který otevřeně režim za perzekuci Falun Gongu kritizoval.

 

Video poskytla Televize NTD

 

Čínské úřady povolily rodině vězněného právníka návštěvu 15. března, v ten samý den, kdy padl stranický vůdce z Čchung-ČchinguPo Si-laj. Po se dostal do úzkých poté, co se jeho bývalý pobočník Wang Li-ťün pokusil na začátku února o útěk na americký konzulát. Podle Čanga není načasování jenotlivých událostí náhodné.

„Když se podíváme na časovou souslednost těch událostí, tak nejprve Wangova aféra poškodila Po Si-laje. Teď Poovy potíže zasáhly i Čou Jung-kchanga... Lidé uvnitř strany si to také musejí dobře uvědomovat. Jejich ztráta moci je podle mě jednou z příčin změny ve vývoji Kaova případu," říká analytik Čang Tchien-liang.

(Předchozí pokusy Kaovy rodiny o návštěvu byly neúspěšné. Podle zpráv Velké Epochy se postoj úřadů změnil až po pádu Wang Li-ťüna.)

 

Čtěte také:

Čínsky právnik Kao Č-šeng je nažive, rodine povolili návštevu vo väzení

Čeští aktivisté poslali čínskému právníkovi dopis do vězení

Čína: Vrchní velitel policejních složek Čou Jung-kchang pravděpodobně prohrál boj o moc

Čína: Konec jedné vládní frakce – tři členové politbyra údajně zatčeni

Perzekuce Falun Gongu čínským komunistickým režimem: počet úmrtí za rok 2011 (video)