Šéf ČKS Chu Ťin-tchao předává svému očekávanému následníkovi Si Ťin-pchingovi stranickou štafetu. (Daxiong/The Epoch Times)
Šéf ČKS Chu Ťin-tchao předává svému očekávanému následníkovi Si Ťin-pchingovi stranickou štafetu. (Ta-siung/The Epoch Times)


I jiní přemýšlejí o nahrazení slabého vedení ČKS

Po dramatickém pokusu o útěk, který předvedl Wang Li-ťün, lidé v Číně i mimo ni s napětím sledují, jak se před nimi otevírá pohled na mocenský zápas ohrožující samotnou Čínskou komunistickou stranu (ČKS). Při všem tom pozorování si možná ani neuvědomí, v jak obtížné situaci strana je.

Wang Li-ťün byl policejním šéfem a prvním náměstkem primátora velkoměsta Čchung-čchingu. Když se Wangův nadřízený, Po Si-laj, dozvěděl, že Wanga vyšetřují z ústředí, hodil ho přes palubu a propustil. Zároveň měl strach, že se s vyšetřovateli dohodne a vše o svém zkorumpovaném šéfovi vyzradí. Po dal proto zatknout třináct Wangových blízkých spolupracovníků, z nichž tři byli do týdne nalezeni mrtví.

Wang následně 6. února utekl na americký konzulát v nedalekém Čcheng-tu, kde požádal o azyl. S sebou přinesl svazek dokumentů a příběh: Po se spojil s mocným šéfem bezpečnostního aparátu Čou Jung-kchangem a plánují vypudit příštího nástupce ČKS Si Ťin-pchinga, až převezme letos na podzim žezlo.

Od chvíle, kdy se spiknutí provalilo, se spekulace točí okolo toho, jak komplot Poa a Čoua zapadá do mocenského boje mezi frakcí bývalého komunistického bose Ťiang Ce-mina a současnou hlavou ČKS, Chu Ťin-tchaa. Kromě jejich vzájemného boje existuje několik faktorů a frakcí, které každá táhnou za jiný provaz.

Rudé gardy

Vláda ČKS se má předat generaci, která vyrůstala v době "kulturní revoluce". Si Ťin-pchingovi bylo patnáct, když se dal k Rudým gardám. „Co by se nemělo ignorovat, je vliv, jaký kulturní revoluce na tyto lidi měla. Podle mého musíme být nanejvýš na pozoru před mentalitou kulturní revoluce se snahou o dosažení cíle za každou cenu," napsal pro jeden hongkongský list profesor Univerzity Peking, Čchien Li-čchun.

Po Si-laj je také bývalý člen Rudé gardy, i když se k nim přidal v sedmnácti, ne v patnácti. Příklad Mao Ce-tunga na Poa očividně zapůsobil. Údajně sám prohlásil, že povede Čínu k budoucnosti. Po však není jediný, kdo může pošilhávat po trůnu.

Vojenská politika

Článek profesora Čchiena se také zabývá postavou generálporučíka vzdušných sil Liou Ja-čou, který zároveň v letectvu působí jako náměstek politruka. Taktéž je zetěm bývalého prezidenta Li Sien-niena a představitelem ambiciózních mladíků z armády. Jeho cílem je „zajistit, aby otcova vláda trvala generace za generací" a nebrání se vojenskému zasahování do politiky.

Mnozí lidé se obávají, že pokud armáda dostane nejsilnější hlas, Čína se změní na vojenskou diktaturu, a „to je ta nejhorší věc, jaká by se mohla vyhlídkám na čínskou demokracii přihodit," píše Čchien.

Nová demokracie

Dalším generálem s velkými myšlenkami je Liou Jüan, syn bývalého čínského prezidenta Liou Šao-čchiho. Liou Jüan prosazuje tzv. „novou demokracii", demokracii založenou ne na západních modelech, ale na čínských zkušenostech. Generál zároveň brojí proti korupci v armádě.

Jeho náčelník štábu Čang Mu-šeng prohlásil, že „naše země je vedena do vážné politické a společenské krize některými slabými, nepotřebnými a nehumánními vůdci. Budoucí generace nejvyšších vůdců nedovolí, aby současná situace pokračovala." Jedním z budoucích vůdců bude podle Čanga právě Liou Jüan.

Mnozí potomci původních vůdců komunistické revoluce debatují o „demokracii ve straně". Mimo jiné navrhují, aby se do ústředního výboru, politbyra i stálého výboru politbyra přidalo dvacet procent členů volených přímou volbou.

Lídři ČKS ztratili autoritu a Po Si-laj není jediný, kdo hodlá stranu přetvořit dle vlastních představ. Budoucnost čínské politiky vypadá chaoticky.

 

small_United_Kingdom


Čtěte také:

Dominový efekt pádu mocenské frakce bývalého generálního tajemníka Ťiang Ce-mina

Čína: Mocenská frakce bývalého generálního tajemníka Ťiang Ce-mina

Rozhovor: Gordon G. Chang - o pádu čínské komunistické strany

Názory: Výměna moci v Číně

Čína: Komunističtí kádři posílají své rodiny žít do zahraničí, mají pocit nejistoty

Průběh nezdařilého puče v Pekingu – podrobná analýza

Čína: Konec jedné vládní frakce – tři členové politbyra údajně zatčeni