Nebeské umění – Okno do geniality Shen Yun Performing Arts, část III.

Na Východě téměř zničena, na Západě povstává z popela podstata pradávné kultury. Tento článek je třetí částí devítidílné série, ve které budeme poznávat obrodu tradiční čínské kultury prostřednictvím hlubšího pochopení génia uměleckého souboru Shen Yun Performing Arts.

20120412 backdrop
(Screenshot z oficiálního videa Shen Yun Performing Arts)

 

Digitální projekce přivádí k životu obrazy prastaré Číny

Představte si, že jste se ocitli ve staré Číně mezi lidmi žijícími poblíž řeky Jang'c. Od hladiny řeky se odráží obrazy růžově kvetoucích stromů a na horizontu se z purpurového oparu vynořují hory...

Anebo si představte, že stojíte na vrcholu srázu a díváte se na velkou čínskou zeď, jak se vine do dálky; z jejích věží stoupají kouřové signály, tak jak tomu bývalo kdysi.

Prostřednictvím digitálního pozadí přináší Shen Yun Performing Arts pompézní zobrazení klasické čínské kultury. Na moderním jevišti tak vyvstávají scény nasáté atmosférou pětitisícileté historie. Umění napomáhající technologie zobrazuje přirozený svět, pradávné čínské umění, čínské zahrady nebo nebeské scény vyobrazené v buddhistických malbách.

Zatím co Shen Yun prezentuje tradiční, přináší i něco „nového".

Držitel Oscarů a cen Emmy Robert Stromberg v reakci na projekci při představení řekl, že „skloubení živého vystoupení a projekce vytváří novou formu umění".

Představení Stromberg zhlédl loni v Los Angeles a v rozhovoru pro NTD TV tehdy řekl, že projekce vytváří pocit „jak kdybyste byli v divadle i v kině zároveň".

„Představení bylo opravdu nádherné a inspirující. Myslím, že mi přineslo nové nápady pro další díl Avatara," pochvaloval si Stromberg.

Starověká zahrada

Čínské zahrady, jako například ty starověké, které jsou zobrazeny v pozadí některých tanečních vystoupení Shen Yunu, mají pro čínské lidi hluboký význam.

„Tao (Cesta – ve významu přirozeného řádu přírody) inspirovalo své následovníky k hlubokému uvědomění si procesu změn v přírodě," vysvětluje R. S. Johnston ve své knize Zahrady učenců v Číně.

„Taoistická pokora před přírodou je jasně vyjádřena v designu krajiny a v přizpůsobení budov k jejich okolí," píše Johnston.

Taoistický princip jinu a jangu se projevuje i ve vyvážení prvků zahrady.

„Voda a kámen, stín a světlo, vnitřní a vnější, to vše je vyváženo a ukazuje se tím Tao, neboli cesta přírody," vysvětluje ve svém článku na portlandské univerzitě Joan Kent Kvitka, specialistka na klasickou čínskou zahradu.

Mongolské pastviny

Zlato-zelená tráva oddělena zelenými horami od zlato-modré oblohy... Takové pozadí vytváří ideální prostředí, do kterého pak „vletí" mongolští tanečníci napodobující pohyby cválajících koní a ve vzduchu se vznášejících orlů.

1 500 let stará mongolská báseň na webu Shen Yun vykresluje spojení Mongolů s travnatou plání: „S tmavomodrou oblohou, rozlehlá pláň hranic postrádá. Jak vítr hladí trávy vlas, dobytek a ovce náhle se objeví."

„Mongolští lidé jsou známí svým úzkým propojením s přírodou, čilými písněmi a tancem, jedinečnou lukostřelbou a dovednostmi jezdeckého umění," uvádí se dále na webu.

Upoutávka pro světové turné v roce 2014

Vstupenky:
Státní opera Praha - 3.5.2014 ve 14:00 a v 19:00

Janáčkovo divadlo Brno - 6.5.2014 v 19:00 a 7.5.2014 v 19:00

Od štítů Himaláje k subtropickým lesům

Každý rok přichází Shen Yun s novým programem. Kolem dvaceti tanečních výstupů zobrazuje historickou, geografickou a etnickou rozmanitost Číny.

Shen Yun vás provází horami, skalami, údolími, úrodnými kotlinami až k subtropickým stále zeleným lesům jižní Asie.

Etnické skupiny jsou zobrazeny v jejich přirozeném prostředí, ale digitální pozadí neplní jen tuto „scenerickou funkci". Slouží také jako interaktivní nástroj, který dotváří dějovou linii některých vystoupení.

Například v tanečním vystoupení Cesta na západ, příběhu klasické čínské literatury, Opičí král k sobě přitahuje měsíc z noční oblohy. V některých vystoupeních zas sestupují víly a nebeské bytosti na plátně k jevišti a jakmile sestoupí až dolů, živí tanečníci převezmou jejich podobu a plynulým pohybem se „nebesa objeví na jevišti".

„Shen Yun vytváří unikátní atmosféru a nádherný pestrobarevný svět," sdělil Velké Epoše Masahide Yanagawase, jeden z nejvýraznějších japonských umělců v oboru vizuálních efektů.

„Pozadí je nejenom koordinované s tanečníky na jevišti, přinášejíce nádherný efekt, ale je také v harmonii s obsahem celého programu. Rozvíjení zápletky a způsob vyjádření příběhů je velmi interaktivní. Tento vzácný večer stojí za to si pamatovat," řekl Yanagawase.

 

Velká Epocha je mediálním sponzorem Shen Yun Performing Arts. Více na shenyunperformingarts.org.

small_United_Kingdom

 

Čtěte také:

Úvod do klasického čínského tance (1/9)

Orchestr Shen Yun: Probuzení smyslů sjednocením dvou hudebních tradic (2/9)

Čínský etnický tanec: Pohled na čínskou rozmanitost (4/9)

Čínské mýty a legendy ožívají v představeních Shen Yun (5/9)

Kostýmy Shen Yun – objevte umění čínského odívání (6/9)

Rekvizity Shen Yun: Co dělá dámu dámou, mnicha mnichem nebo válečníka válečníkem (7/9)