Bývalá ministryně zahraničí USA Condoleezza Riceová říká, že současný skandál v Číně, to jest vypuzení bývalého šéfa strany v Čchong-čchingu - Po Si-laje, zběhnutí jeho podřízeného Wang Li-tüna a následné politické turbulence, vyvolávají pochybnosti o respektování zákonů představiteli čínského autoritářského režimu.
Riceová se k tématu vyjádřila 13. dubna po svém projevu v Heritage Foundation ve Washingtonu v reakci na otázku redaktora Voice of America.
„Skutečně si myslím, že velkou otázkou je, co nám to říká o Číně samotné a o tom, jak tam dělají politiku." - Condoleezza Riceová, bývalá ministryně zahraničních věcí USA
„Po Si-lajův případ se stává zajímavějším a zajímavějším,“ řekla Riceová a dodala: „Ale skutečně si myslím, že velkou otázkou je, co nám to říká o Číně samotné a o tom, jak tam dělají politiku.“
Politička uvedla, že by ji zajímalo „jak bude nakonec čínský lid reagovat na jeden z největších politických skandálů v historii státu“.
Riceová zaregistrovala živou internetovou diskuzi o skandálu i přes neustálou cenzuru. „Jak jsem pochopila, bloggeři dostali nový vítr do plachet. To svědčí o tom, že čínská populace prahne po informacích o tom, co se v zemi děje, a že je i odhodlaná se o tom, co se děje, dozvědět,“ pronesla Riceová.
Tvrdí, že zájem lidí o to, co se v zemi děje, představuje výzvu pro vedení strany, která se připravuje na svůj velký podzimní sjezd, na němž má dojít k hladkému předání moci nové generaci komunistických „aparátčíků“. Podle ní se politický systém v Číně musí dostat dál než jen zaměřovat se na materiální prosperitu. „Legitimita založená jen na prosperitě nemůže vydržet moc dlouho, protože očekávání lidí se stále zvyšují. Lidé jsou znepokojeni „princátky“ (bohatými potomky funkcionářů), kteří kolem nich jezdí ve Ferrari, a to ve státě, kde by měla platit sociální rovnost. Takže v Číně mají hodně problémů.“
„Myslím, že kdybychom byli v rokovacím sále nadcházejícího sjezdu strany, lidé by se mohli ptát na to, jak by mohla politická struktura ustát některé z těchto tlaků bez toho, aniž by šla po Gorbačovově cestě. A toho se samozřejmě každý bojí. Snažíte se reformovat od vrchu, a skončíte u zhroucení systému,“ okomentovala Riceová.
Pád Po Si-laje: Detaily případu podezření z vraždy Neila Heywooda
Začínají se objevovat skandály z rozmarného života Po Si-laje
Po Si-laj byl odvolán ze stranického politbyra, jeho žena vyšetřována pro vraždu
Chu Ťin-tchao se snaží udržet kontrolu nad armádou
Poslanci Evropského parlamentu hovoří o změnách v Číně (video)
Byla manželka Po Si-laje jen ženou v domácnosti?
Držitel ocenění Mezinárodní svobody tisku odhalil korupci vysokého komunistického tajemníka II.
Po Si-laj byl odvolán ze stranického politbyra, jeho žena vyšetřována pro vraždu