Pokračují mocenské boje o kontrolu nad armádou

Čínská námořní stráž při pochodu v Pekingu v roce 2009. Otázka vojenských konexí v případu Po Si-laje zůstává nadále nevyřešená. (Frederic J. Brown / AFP / Getty Images)
Čínská námořní stráž při pochodu v Pekingu v roce 2009. Otázka vojenských konexí v případu Po Si-laje zůstává nadále nevyřešená. (Frederic J. Brown / AFP / Getty Images)

 

Podle maoistického úsloví "moc vychází z hlavně pušky", kdo ovládá zbraně (armádu) v komunistické Číně, je tím, kdo má klíč k ovládání Čínské komunistické strany (KS Číny) a také národa.

Během současného mocenského boje uvnitř komunistické strany před 18. sjezdem, kde se má na podzim uskutečnit předání moci, se vše  točí okolo získání vlivu nad ozbrojenými složkami v zemi.

 

        „Kdykoli dojde k přímé konfrontaci ve vedení strany, neřeší se rozpory právní cestou, ale použitím síly. Armáda jako hlavní nástroj síly se tak stává rozhodujícím mocenským činitelem." - Analytik Wen Čao

 

Mocenský boj se prozatím koncentruje okolo Po Si-laje, bývalého stranického tajemníka 30milionové čínské megapole Čchung-čching. Po Si-laj byl 15. dubna 2012 oficiálně zbaven členství ve stranickém politbyru kvůli „vážnému porušení disciplíny“ a vzat do interního vyšetřování disciplinární komise.

Poova kariéra je u konce a jedinou otázkou zůstává, jak závažný trest Po Si-laje stihne. Jediná naděje na záchranu Poova nashromážděného bohatství a vlivu mocenské frakce, do které patří, zůstávají v možnosti použití ozbrojených složek, které by Poa a jeho frakci ochránily.

To si dobře uvědomuje také opoziční frakce, mocenská linie současného prezidenta Chu Ťin-tchaa, který je předsedou Ústřední vojenské komise a kontroluje armádní složky.

Podle zprávy South China Morning Post z 15. dubna vedly zvěsti o propojení Po Si-laje se složkami armády Ústřední vojenskou komisi k vyslání inspekčních týmů do Sečuánu, Čchung-čchingu, Kchun-mingu, Kuej-čou a na další místa, kde měla vyšetřit propojení vojenských vůdců v armádním regionu Čcheng-tu s Po Si-lajem.

Když se objevil ve vojenské oblasti Čcheng-tu místopředseda Ústřední vojenské komise Kuo Po-siung, zdůraznil, že armáda zůstane během tohoto období ve stavu klidu. Svojí přítomností má zabezpečit, aby nedošlo k závažným bezpečnostním problémům, a zajistit, aby žádné události neovlivnily celkovou situaci nebo se nedostaly do rozporu s příslušnými orgány. Informace zveřejnila 14. dubna státní tisková agentura Sin-chua.

Poova mocenská základna leží v centrální západní a jihozápadní Číně, kde se právě soustřeďují inspekční týmy. Po Si-laj měl údajně úzké vztahy s armádou ve svém regionu díky vztahům jeho otce Po I-poa a jeho manželky, Ku Kchaj-laj, jejíž otec byl generálem v severozápadní Číně.

Vojenští vůdcové vysílají smíšené signály o tom, zda jejich loajalita patří stranickému vůdci Chu Ťin-tchaovi nebo s Po Si-lajovi a frakci vedené bývalým generálním tajemníkem komunistické strany Ťiang Ce-minem.

Článek byl redakčně zkrácen

Čtěte také:

Condoleezza Riceová, skandál kolem Po Si-laje vyvolává pochybnosti o čínském režimu

Chu Ťin-tchao se snaží udržet kontrolu nad armádou

Čína: Vojenská policie deklaruje svou věrnost prezidentu Chuovi a premiérovi Wenovi

Poslanci Evropského parlamentu hovoří o změnách v Číně (video)

Byla manželka Po Si-laje jen ženou v domácnosti?

Držitel ocenění Mezinárodní svobody tisku odhalil korupci vysokého komunistického tajemníka II.