Politikova žena obviněná z vraždy údajně udává spoluviníky, aby si zachránila život

Po Si-laj a jeho manželka Ku Kchaj-laj. Říká se, že Po Si-laj byl prvním takzvaným „nahým úředníkem“. Pojmenování označuje komunistického kádra, který přestěhoval svoji manželku, děti a majetek do zahraničí. Po Si-laj vlastní mnohé nemovitosti v New Yorku, Hongkongu, Singapuru a Vancouveru. (New Epoch Weekly foto archiv)
Po Si-laj a jeho manželka Ku Kchaj-laj. (New Epoch Weekly foto archiv)

Ku Kchaj-laj, žena sesazeného čínského pohlavára Po Si-laje, má údajně disponovat důkazy proti jeho spojenci. Ku se tak sama snaží zachránit před možným trestem smrti, který jí v jejím vlastním procesu hrozí.

Ku byla zatčena 10. dubna, ve stejný den, kdy byl její muž odvolán z čela čchung-čchingského stranického sekretariátu. Ku Kchaj-laj hrozí, že bude odsouzena za vraždu britského obchodníka Neila Heywooda.

Internetové stránky Boxun přinesly zprávu, která na základě informací z anonymního zdroje tvrdí, že Ku odhalila pozadí komplotu mezi jejím mužem a Čou Jung-kchangem, jehož cílem mělo být vystoupení proti budoucímu lídrovi Si Ťin-pchingovi. Ku měla označit Čoua za hlavu celého spiknutí a označit ho za „zkažené vejce ve stálém výboru politbyra“.

NTD zatím nemůže tuto zprávu ověřit. Podle analytika Che An-čchüana je nicméně pravděpodobné, že Ku proti Čouovi vystoupí - v nejvyšších stranických kruzích by to byl logický a celkem obvyklý krok ve snaze zachránit si vlastní kůži.

„Když jsou mocensky slabí, snaží se sami zachránit. Provedou sebekritiku a ukáží na někoho dalšího a za to očekávají shovívavost silnějších. V tomto systému jak ti, kteří jsou momentálně dole, tak ti, kteří jsou momentálně na koni, nemají už žádnou morálku ani důstojnost. Neštítí se absolutně ničeho,“ říká Che An-čchüan, komentátor televize NTD.

 

Videoreportáž televize NTD

 

Není to poprvé, co Čou Jung-kchang, šéf mocného Výboru pro politické a legislativní záležitosti, čelí podezření z komplotu. Když bývalý šéf policie v Čchung-čchingu Wang Li-ťin utekl v únoru na americký konzulát v Čcheng-tu, vzal s sebou mimo jiného i dokumenty o spiknutí Po Si-laje a Čou Jung-kchanga proti Si Ťin-pchingovi, který se má v rámci předání moci stát příští rok novým vůdcem země.

Tento údajný pokus o převrat by byl přímým vyústěním boje, který probíhá mezi dvěma frakcemi ve straně. V současnosti se zdá, že navrch má prezident Chu Ťin-tchao, který se snaží o potlačení zastánců tvrdé stranické linie, kterou v současnosti reprezentuje Čou Jung-kchang, Po Si-laj a bývalý vůdce Ťiang Ce-min, který je podle některých zpráv ve vegetativním stavu.

Poté, co scénu opustili Ťiang a Po, čeká podle analytiků sesazení na Čoua.

„Již se objevily informace o obviněních proti Čou Jung-kchangovi, která jsou vážnější než u Po Si-laje. Zdá se, že i do jeho pomyslné rakve se teď zatlouká poslední hřebík,“ Čang Tchien-liang, hlavní analytik NTD pro Čínu.

Čtěte také:

Čína: Po Si-lajovy konexe v armádě vyvolaly úřední kontroly

Čína: Vojenská policie deklaruje svou věrnost prezidentu Chuovi a premiérovi Wenovi

Condoleezza Riceová: Skandál kolem Po Si-laje vyvolává pochybnosti o čínském režimu

Byla manželka Po Si-laje jen ženou v domácnosti?

Držitel ocenění Mezinárodní svobody tisku odhalil korupci vysokého komunistického tajemníka I.

Držitel ocenění Mezinárodní svobody tisku odhalil korupci vysokého komunistického tajemníka II.