20120419_po_si_laj_nazory
Zavražděný britský obchodník Neil Heywood (uprostřed). (televize NTD)

Když britský obchodník Neil Heywood v čínském městě Čchung-čching 15. listopadu 2011 náhle zemřel, bylo jeho tělo okamžitě zpopelněno. Místní úřady poté jako příčinu jeho smrti opakovaně uváděly „nadměrnou konzumaci alkoholu“. Heywoodovi přátelé nicméně odmítali této verzi uvěřit, s tím, že Heywood pil pouze příležitostně.

Podle některých nových účtů na čínských bloggerských serverech Baidu a Boxun však měl být Heywood otráven kyanidem[1], který mu někdo nasypal do pití. Údajným zdrojem této informace má být jeden z čchung-čchingských pohlavárů, který měl vraždu objednat na příkaz dnes již bývalého stranického vůdce v Čchung-čchingu Po Si-laje a jeho ženy Ku Kchaj-laj. Je všeobecně známo, že se Heywood s oběma velmi dobře znal, radil jejich synovi, který nyní studuje v Británii a rodině také pomáhal v řadě finančních operací, mimo jiné i v přesunu asi 800 milionů liber do zámoří.

 

Video poskytla Televize NTD

 

Vyšetřování případu bylo za dramatických okolností obnoveno minulý týden, když byla Ku Kchaj-laj zatčena a obviněna z plánování vraždy. Její muž byl zatím odvolán ze všech stranických postů. Podle oficiálních zdrojů se měli s Heywoodem dostat do sporu kvůli „ekonomickým zájmům“. Spekulace o otravě kyanidem zatím vyšetřování oficiálně nepotvrdilo.

Pravost těchto anonymních informací sice oficiálně nelze potvrdit, stránky Boxun mají nicméně svůj vlastní mechanismus pro ověřování svých zdrojů. Zveřejněné informace také zapadají do rámce informací, které již oficiálně byly zveřejněny, stejně jako se shodují se svědectvími Heywoodových přátel a důvěrníků.

Podle nich měl být Heywood těsně před svou smrtí povolán do Čchung-čchingu, kde se měl setkat s Po Si-lajem a jeho ženou. Svému příteli se měl svěřit, že „má nyní vážné potíže“ a že se nepohodl s Ku Kchaj-laj. O několik dní později byl nalezen mrtev.

Agentura Reuters 16. dubna zveřejnila, že byl podle dvou zdrojů obeznámených s policejním vyšetřováním otráven, protože vyhrožoval, že vyzradí plán paní Ku Kchaj-laj, poslat svoje peníze na konto v zahraničí. Ženě nyní hrozí za objednání či vykonání vraždy trest smrti.

Obvinění z vraždy dodává Poovu politickému pádu, doposud obecně nahlíženého z perspektivy destabilizace delikátního a složitého procesu předání moci, mezinárodní rozměr. Ať už se v celé kauze objeví jakékoli nové důkazy, dá se předpokládat, že jen podtrhnou celkový obraz Poa a Ku a jejich bezohledného boje o bohatství a moc. Snad také pomohou přesně určit rozsah veškerého jejich majetku, který se může stát důkazem korupčního jednání.

Podle jednoho z Heywoodových přátel se mu Heywood před svým odjezdem svěřil, že u jednoho britského právníka jako určitou pojistku uložil údaje o některých finančních operacích Poa a jeho ženy. Identita tohoto právníka zatím zůstává neznámá. Nicméně se zdá, že čas „Heywoodovy pojistky“ nadešel.

 

 

[1] Rozpustné kyanidy jsou prudké jedy, na vzduchu vlivem vlhkosti a oxidu uhličitého a také v kyselém prostředí uvolňují rovněž prudce jedovatý kyanovodík. Jejich jedovatost spočívá v zabránění přenosu kyslíku z krve do tkání.

 

Čtěte také:

Byla manželka Po Si-laje jen ženou v domácnosti?

Condoleezza Riceová: Skandál kolem Po Si-laje vyvolává pochybnosti o čínském režimu

Začínají se objevovat skandály z rozmarného života Po Si-laje

Po Si-laj byl odvolán ze stranického politbyra, jeho žena vyšetřována pro vraždu

Držitel ocenění Mezinárodní svobody tisku odhalil korupci vysokého komunistického tajemníka

Podle Ku Kchaj-laj má být iniciátorem puče Čou Jung-kchang