20120425_wukchan
Vesničané z Wu-kchanu drží transparenty při protestech 19. prosince 2011 proti nezákonnému vyvlastňování půdy a zabití jednoho z vůdců demonstrantů. (STR/AFP/Getty Images)

 

Čínské úřady oznámily, že potrestaly osm z devíti členů bývalého obecního výboru ve Wu-kchanu. Nekalé finanční transakce a korupce, tolik běžné na čínském venkově i ve městech, vedly koncem loňského roku k povstání, kterému se dostalo mezinárodní pozornosti.

Osm členů komunistické strany bylo zadrženo 20. dubna regionální disciplinární komisí, která řeší případy korupce a jiných zločinů v komunistické straně. Funkcionáři mohou být předáni spravedlnosti až poté, co je nejdřív prověří tato komise.

Bývalému obecnímu tajemníkovi strany Süe Čchangovi bylo zabaveno 30 tisíc amerických dolarů, ke kterým přišel nezákonným způsobem. Další člen výboru Čchen Šun-i byl ze strany vyloučen a trestu se dostalo i ostatním zadrženým, informovala státní agentura Sin-chua.

Zájem pozorovatelů se teď soustředí na to, zda je možno přenést situaci z Wu-kchanu i do ostatních samospráv, aby si lidé na komunální úrovni sami mohli zvolit alespoň část místního vedení sami, a tím realizovat určitou formu demokracie v zemi.

Vesničané z Wu-kchanu však ještě nemají vyhráno. Kromě obecního výboru existuje i stranický výbor, který na obecní výbor dohlíží a má rozhodující slovo. V případě Wu-kchanu například ještě nebyl nalezen konsensus ohledně záborů půdy a také se dosud neprojednával případ zavražděného vůdce „povstalců“,  Süe Ťin-poa.

 

Související články:

Občané vzbouřené čínské vesnice Wu-kchan si mohou zvolit nové vedení obce (video)

Nepokoje ve Wu-kchanu se rozšířily do Kuang-čou a na internet (video)

20 000 vesničanů z Wu-kchanu obleženo policejními jednotkami

Fenomén vesnice Wu-kchan – jak Číňané přebírají zemi do vlastních rukou

Komunistická strana uznala nároky vesničanů z Wu-kchanu za oprávněné

Další čínská vesnice vyhnala komunistické funkcionáře kvůli korupci

V jihovýchodní Číně vyšly do ulic další davy. Mladí vesničané se postavili moci úřadů