Hlavní cenu ve své kategorii na 45. Mezinárodním houstonském filmovém festivalu, nejstarším festivalu nezávislého filmu na světě a 3. nejstarším v Americe, vyhrál dokumentární film "Svobodná Čína - Odvaha věřit".
Film zhlédlo na 4 500 diváků. Od poroty festivalu pak dostal „Zvláštní cenu poroty“. Snímek vykresluje poslední dekádu v historii Čínské komunistické strany, která je spojena s perzekucí lidí praktikujících Falun Gong.
Hunter Todd, ředitel festivalu uvedl: „Je to vynikající film. Porotu skutečně zaujal, jak po technické stránce, která byla zvládnuta skutečně skvěle, tak i po stránce příběhu. A o to nám tu jde - výjimečným způsobem vyprávět výjimečné příběhy. Nepolitikaříme, jen se snažíme pojmenovat to, co je správné.“
Kean Wong, producent filmu, nám řekl: „Je to vzrušující, dostat od poroty cenu. Festival tím říká, že celý film je něčím velice důležitým, a já jsem za to velice rád.“
„Doufáme, že miliony lidí v Číně dostanou možnost svobodně vyjadřovat svůj názor i své přesvědčení a že všechny formy perzekuce, které jsou dnes realitou, přestanou, ať už se dotýkají praktikujících Falun Gongu, křesťanů či Tibeťanů,“ dodává.
Doufáme, že miliony lidí v Číně dostanou možnost svobodně vyjadřovat svůj názor i své přesvědčení a že všechny formy perzekuce, které jsou dnes realitou, přestanou, ať už se dotýkají praktikujících Falun Gongu, křesťanů či Tibeťanů
Film dostal ocenění i navzdory tlaku čínského konzulátu v Houstonu, který se snažil udělení ceny zabránit.
Časosběrný dokument přináší i nové informace o rozsáhlém porušování lidských práv, o nekalých obchodních praktikách a státem povoleném odebírání orgánů politickým vězňům za účelem dosažení zisku.
Snímek dokumentuje spojení konkrétních amerických společností, které profitují na tom, že umožňují čínskému vedení potlačovat disidenty. A vrhá světlo na nedávnou žalobu podanou organizací Human Rights Foundation proti společnosti Cisco, která měla vyvinout propracované sledovací zařízení, které napomohlo čínskému režimu sledovat aktivity čínských disidentů. Cisco, na zakázku bývalého čínského vůdce Ťiang Ce-mina, vyvíjela software, který automaticky maže politicky citlivá témata. Projektu se říká „Projekt Zlatý štít“ (Golden Shield Project). V jeho důsledku bylo zadrženo a mučeno mnoho čínských politických vězňů.
Film také zkoumá, jak internetové technologie pomáhají bojovníkům za lidská práva v Číně i jinde ve světě v šíření necenzurovaných informací. A v neposlední řadě se zmiňuje i o obnovení téměř zaniklé tradiční čínské kultury.
Film vznikl v koprodukci NTDTV a World2Be Productions.
upravil Mic
Čtěte také:
Čínská ambasáda v USA tlačila na festival Palm Beach, stáhněte film Michaela Perlmana
Recenze na film: Svobodná Čína: Odvaha věřit/ Free China: The Courage to Believe
Film "Svobodná Čína - Odvaha věřit" získal hlavní cenu Houstonského filmového festivalu
Cisco obžalováno z napomáhání k zatýkání a mučení čínských disidentů
Film Free China: The Courage to Believe uvádza festival Jeden svet v európskej premiére
Vyráběl jsem pantofle v čínském lágru pro západní trhy – můžete si je jít koupit