Slovenský brankár Peter Hamerlík, vľavo, slovenský obranca Tomáš Starosta v súboji pred bránkou s Kanaďanom Andrew Laddom v zápase H. skupiny MS 2012 v  hokeji. 4. 05. 2012, Helsinki. (Alexander Nemenov/AFP/GettyImages)

Slovenský brankár Peter Hamerlík, vľavo, slovenský obranca Tomáš Starosta v súboji pred bránkou s Kanaďanom Andrew Laddom v zápase H. skupiny MS 2012 v  hokeji. 4. 05. 2012, Helsinki. (Alexander Nemenov/AFP/GettyImages)

(HELSINKI 4. mája) Slovenská hokejová reprezentácia nastúpila na 76. majstrovstvách sveta v hokeji v helsinskej Hartwall Aréne na svoj úvodný zápas proti reprezentácií Kanady, ktorej podľahla 2:3.

Kanaďania si vypracovali viac gólových príležitostí, lepšie korčuľovali a zaslúžene vyhrali. Len v tretej tretine sa Slováci herne vyrovnali svojmu súperovi, no na body to nestačilo.

Dve chyby vo vlastnom obrannom pásme Slovákov v druhej tretine využili Kanaďania na strelenie dvoch gólov. Ani oduševnený výkon slovenských hokejistov v tretej tretine na zvrat v stretnutí nestačil.

Ak dokážu slovenskí obrancovia agresívnejšie pristupovať k útočiacim hráčom a byť aktívnejší vo vlastnom obrannom pásme ako útočníci súpera, môžu dosiahnúť prvé body v najbližšom zápase s Fínskom v nedeľu 6.5. o 15:15h. Veľmi dobre sa prezentovali mládíci ako Mikúš, Tatár, Hudáček a Bližňák.

H-skupina (Helsinki):
Kanada - Slovensko 3:2 (1:0, 2:1, 0:1)
Góly: 15. Jamie Benn (Getzlaf, Keith), 33. Eberle (E. Kane), 36. A. Ladd (O’Reilly, Purcell) - 22. Tatar (J. Mikúš), 43. Bartovič (Bližňák, Marcel Haščák)
Vylúčení: 1:2 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Brüggemann, Jablukov (obaja Nem.) - Dahmen (Švéd.), Šeľanin (Rus.), 6400 divákov

Zostavy
Slovensko: Hamerlík - Sekera, Baranka, Graňák, Chára, Starosta, Vydarený, Kudroč, Sersen - Radivojevič, T. Kopecký, Marcel Hossa - L. Hudáček, Surový, Šatan - Michel Miklík, J. Mikúš, Tatar - Marcel Haščák, Bližňák, Bartovič

Kanada: C. Ward - Phaneuf, Vlasic, R. Murray, Keith, L. Schenn, Bouwmeester - P. Sharp, Tavares, Skinner - Getzlaf, C. Perry, Jamie Benn - Burrows, Eberle, Nugent-Hopkins - A. Ladd, O’Reilly, E. Kane – Purcell

Prvá tretina

Prvá tretina nepriniesla veľa gólových príležitostí, Kanaďania mali v útoku hernú prevahu a podarilo sa im ju využiť v strelenie gólu v 15. minúte po peknej akcii Ryana Getzlafa, ktorý poslal presne načasovanú prihrávku pred bránku Petra Hamerlíka, kde si nakorčuľoval Jamie Benn, položil si na zem slovenského brankára a do prázdnej bránky skóroval. Pred kanadským gólom v 14. minúte pohrozil John Tavares, no kapitán Zdeno Chára z bránkovej čiary odvrátil puk do bezpečia.

V prvej tretine najväčšiu šancu na strane Slovákov nevyužil Libor Hudáček, keď si pekne nakorčuľoval pred kanadskú bránku, no trafil hráča v bránkovisku.

Druhá tretina

V 22. minúte po strele Kanaďana Jeffa Skinnera, ktorý ostal nepokrytý pred bránkou, výborne zasiahol Peter Hamerlík. Prvý gól a vyrovnanie na 1:1 v tej istej minúte dosiahol Tomáš Tatár, ktorý strelou švihom prekonal Cama Warda v bránke Kanady. Celú akciu vypracoval Juraj Mikúš, ktorý potiahol puk do útočného pásma, šikovne sa uvoľnil a presne prihral Tomášovi Tatárovi. Kanaďania zvýšili obrátky, nastrelili žŕdku.

Vylúčenie prvého slovenského hráča útočníka Miroslava Šatana ustáli Slováci so šťastím, Kanaďania nastrelili druhú žŕdku a mali niekoľko gólových príležitostí, pri ktorých veľmi dobre zasiahol brankár Hamerlík.

V 33. minúte sa Kanaďania ujali vedenia 2:1 po strele z uhla, ktorú vyslal Jordan Eberle, brankárovi Hamerlíkovi prešiel puk nešťastne medzi betóny. Pri góle chybovala slovenská obrana, ktorá stratila puk vo vlastnom obrannom pásme.

V 36. minúte došlo k ďalšej strate puku v obrannom pásme Slovákov, čo Kanaďania využili na strelenie gólu Andrew Laddom, ktorý zvýšil vedenie Kanady na 3:1.

Tretia tretina

Slovenskí hokejisti začali tretiu tretinu tlakom, keď veľkú príležitosť na strelenie gólu nevyužil Mário Bližňák, no v 43. minúte Milan Bartovič strelou švihom po prihrávke z rohu znížil na 2:3. Štvrtý útok dokázal Kanaďanov zovrieť a z tlaku skórovať.

V 52 . minúte mali Slováci možnosť hrať prvú presilovú hru po faule Corry Perryho na Marcela Hossu, no nedokázali ju využiť.

Do konca tretej tretiny i napriek záverečnej hre bez brankára už gól nepadol a tak na prvé body si slovenskí hokejisti i fanúšikovia budú musieť počkať.

Program slovenských hokejistov na MS 2012:

piatok 4.5. Kanada - SLOVENSKO 3:2

nedeľa 6.5. Fínsko - SLOVENSKO (15.15 h)

pondelok 7.5. USA - SLOVENSKO (19.15 h)

streda 9.5. SLOVENSKO - Kazachstan (15.15 h)

sobota 12.5. SLOVENSKO - Bielorusko (11.15 h)

nedeľa 13.5. Švajčiarsko - SLOVENSKO (19.15 h)

utorok 15.5. SLOVENSKO - Francúzsko (15.15 h)

Hlasy trénerov a hráčov:
Vladimír Vůjtek (tréner SR): "Kanada ukázala svoju silu, je to jeden z favoritov šampionátu. Mali sme šancu na bod vďaka brankárovi Petrovi Hamerlíkovi, ktorý podal skvelý výkon. Urobili sme v druhej tretine dve chyby, ktoré nás stáli bod.

S výnimkou 10 minút sme sa držali taktiky a hrali s Kanadou rovnocennú partiu. Tých 10 minút nám ušlo, otvorili sme hru a nestačili súpera pokrývať v strednom pásme. Nebyť Petra Hamerlíka by bolo po druhej tretine 5:1. Som spokojný s nasadením a morálkou tímu, ale chcelo by to aj bodovať. Poslednú tretinu sme odohrali veľmi dobre."

Brent Sutter (tréner Kanady): "Bol to veľmi náročný duel, presne taký sme od súboja so Slovákmi očakávali. Hrali sme trpezlivo a z množstva príležitostí sme využili tri, čo nám napokon stačilo na víťazstvo."

Milan Bartovič (útočník SR): "Na začiatok bola Kanada ťažkým súperom, veď je jedným z favoritov šampionátu. Bolo to náročné najmä psychicky. Súboj sme dobre rozohrali a myslím, že náš výkon nebol zlý. Nebyť zbytočných chýb, mohol byť dnešný zápas aj víťazným. Verím, že nepriaznivú sériu tesných prehier z ostatného obdobia zlomíme už v ďalšom vystúpení."

Peter Hamerlík (brankár SR):"Cítil som sa veľmi dobre. Chalani mi v obrane pomáhali. Škoda druhého gólu, ktorému sa dalo zabrániť. Čakal som od Kanaďana prihrávku, vytočil som sa do iného uhla a puk mi prepadol. Kanaďania hrali rýchlo, strieľali z prvej, pred bránkou si počínali veľmi dôrazne a presilovky hrali fantasticky. Na jednej strane prehra mrzí, na druhej sme odohrali dobrý zápas a dokázali sme si, že môžeme vzdorovať komukoľvek."

Libor Hudáček (útočník SR): "Trocha som si na Kanaďanov trúfol a platilo to na nich. Čakal som od nich ešte viac. Myslel som si, že budú hrať viac do tela, tvrdšie a lepšie. Dnes sme na nich mali, mohli sme získať aspoň bod. Škoda momentu zo 17. minúty, keď som mohol vyrovnať na 1:1, ale nepodarilo sa mi to.

Mali sme viaceré šance, nedali sme však góly. Kanaďania využili naše chyby. Ak chceme na tomto šampionáte niečo uhrať, musíme si trúfnuť na každého. Potrebujeme ísť zdola a krok za krokom."

Tomáš Kopecký (útočník SR): "Prehra mrzí, lebo sme im našimi zaváhaniami darovali góly. Urobili sme v obrane dve veľké chyby, ktoré Kanaďania potrestali. Neboli lepší a ani nás neprevýšili, ale využili naše zlyhania. Dnešný hokej je o tom, kto spraví menej chýb - ten zvíťazí. V našej hre boli aj dobré momenty. Urobíme si rozbor, aby sme zistili, v čom sa musíme zlepšiť. Mali sme pár fáz, keď sme podržali puk u súpera a tlačili sa pred jeho bránku. Musíme sa však tlačiť ešte oveľa viac, pokúšať sa tečovať strely od obrancov a hrať sebavedomejšie."

Miroslav Šatan (útočník SR): "V našej hre bolo viacero vecí, ktoré sú sľubné pred pokračovaním turnaja. Čakal nás najsilnejší súper na šampionáte, až na 5 - 6 minút, keď sme ponúkli Kanaďanom šance, to bolo dobré. Spočiatku bol duel dosť opatrný, Kanaďania v úvode neboli takí agresívni, ako sme u nich zvyknutí.

Asi sa prispôsobovali hre na širšom klzisku. My sme mali veľa hráčov, ktorí ešte na takomto fóre proti Kanade nehrali. Pre chalanov je to dobrá skúsenosť a verím, že naše výkony budú mať stúpajúcu tendenciu. Kanaďania prehusťovali stred, popri mantineloch sa nám darilo prenikať a využívať priestor. Dnes nám chýbal gól k bodu."

Zdeno Chára (kapitán SR):"Nebol to zlý výkon, ale mohol byť aj lepší. Škoda, že sme dostali o gól viac, ako sme dali. Určite by sme si zaslúžili aspoň bod. Viac sme sa mali tlačiť k bránke a strieľať. Puk sa vždy môže odraziť na dorážku. Aj Kanaďania hrali opatrne. Ak by sme vyrovnali, bolo by to veselšie. V závere sme si utvorili niekoľko šancí, ale brankár podržal súpera."

Tomáš Tatar (útočník SR): "Verili sme si, že s Kanadou môžeme hrať vyrovnaný duel. V mládežníckych kategóriách som proti mnohým z nich hrával, nie sú oveľa lepší ako my. Ak dáme do hry srdiečko, aj s nimi môžeme hrať dobrý hokej."

Marcel Haščák (útočník SR): "Snažil som sa nevšímať si kanadské mená, vyrovnali sme sa súperovi korčuľovaním, bojovnosťou i srdcom na ľade. Osobne som pri premiére bol v úvode nervózny, išlo o môj prvý zápas na MS a hneď proti Kanade.

Chvíľu mi trvalo, kým som sa dostal do správneho rytmu. Mali sme dosť šancí a myslím si, že za výkon sa nemusíme hanbiť. Škoda prehry. Chýbalo nám aj trochu šťastia."

Andrej Sekera (obranca SR): "V úvode sme hrali trocha ustráchane, potom sme držali s Kanadou krok. Škoda desiatich minút, v ktorých sme boli trocha rozhádzaní. Bol to dobrý zápas, súper však dal o gól viac ako my. Ak budeme dodržiavať taktiku celých 60 minút a nie iba 50 minút, potom máme šancu aj na body."