20120508_aldzazira
Charles Lee, praktikující Falun Gongu, který strávil tři roky v pracovním táboře, se objevil v dokumentu televize Al Jazeera, kvůli kterému se muselo anglické vysílání televize stáhnout z Číny. (Al Jazeera English)

V pondělí 7. května čínské úřady donutily mezinárodní televizní společnost Al Jazeera (čti Al-Džazíra) k uzavření jejího anglického vysílání z Číny. Odmítly totiž prodloužit novinářský průkaz reportérce Melisse Čchanové, která pro televizi v Číně pracovala, a zároveň za ni nepovolili náhradu.

Za tímto rozhodnutím údajně stojí zveřejnění dokumentárního pořadu o otrockých podmínkách v pracovních táborech v Číně. Pořad byl vysílán v listopadu loňského roku.

V dokumentu se objevuje praktikující Falun Gongu, Charles Lee, který strávil jako politický vězeň v lágru tři roky. „Vůbec nás neplatili, přinutili nás. Pokud někdo odmítl pracovat, zbili ho. Některé lidi ubili k smrti,“ zaznělo například v pořadu. 

Komunistická strana Číny pronásleduje oblíbenou duchovní praxi Falun Gong už od roku 1999 a zprávy o perzekuci patří k těm nejvíce cenzurovaným.

Čchanová pracovala pro Al Jazeeru od roku 2007 a natočila přes čtyři sta reportáží. „Kanál vyjádřil své zklamání nad situací a uvedl, že bude i nadále usilovat o přítomnost v Číně,“ píše se v tiskové reakci společnosti.

Původně arabská televize Al Jazeera sídlí v Kataru a její anglická odnož patří mimo CNN a BBC mezi nejsledovanější zpravodajské kanály na světě. Arabská větev televize bude mít i nadále povoleno v Číně působit. K rozhodnutí se kriticky vyjádřili i někteří západní novináři a bloggeři.

Bob Dietz z Výboru pro ochranu novinářů prohlásil, že zamítnuté prodloužení akreditace Čchanové „označuje opravdové zhoršení mediálního prostředí v Číně a vysílá vzkaz, že mezinárodní pokrytí není vítáno“. Podle výzkumu výboru se do počítače reportérky pokusili nabourat neznámí hackeři, což je u zahraničních novinářů v Číně běžná zkušenost.

O nabourání svého počítače informoval také zpravodaj Českého rozhlasu pro Čínu Robert Mikoláš, který rovněž v letošním roce nedostal povolení ke vstupu do země. Hackery běžně cvičí a využívá čínská internetová policie a také armáda, která podle některých zdrojů staví speciální jednotku hackerů pro boj v kyberprostoru.

 

Čtěte také:

Političní vězni v čínských pracovních lágrech musí vyrábět plyšová zvířátka na export

Čínské dělnice odhalují, jaké jsou pracovní podmínky v továrnách na hračky

Čína: Wen Ťia-pao prosazuje nápravu ve věci Falun Gongu, tvrdí informátor

Perzekuce Falun Gongu čínským komunistickým režimem: počet úmrtí za rok 2011 (video)