20120508_fg
Ve Flushingu stovky praktikujících Falun Gongu uspořádaly průvod. (televize NTD)

Čtvrť Flushing je srdcem čínské komunity v New Yorku. A právě ve Flushingu stovky praktikujících Falun Gongu uspořádaly průvod připomínající výročí protestu z 25. dubna 1999.

Ročně se zde odehrají stovky nejrůznějších oslav a událostí. O tom, proč je právě dnešní průvod mezi nimi tak významný, nám něco poví jeho organizátoři.

„Je důležité, abychom se dokázali spojit s Číňany, kteří zde žijí a objasnili jim skutečná fakta o Falun Gongu, o jeho perzekuci v Číně. Naším cílem je to, aby byla celá místní komunita informovaná,“ informuje Er-pching Čang, mluvčí asociace Falun Gongu.

Dnes již třináct let trvající pronásledování této duchovní praxe odstartoval pokojný protest 10 000 praktikujících 25. dubna 1999 poblíž vládní čtvrtě Čung-nan-chaj v Pekingu. Protest byl reakcí na zatčení a zbití několika praktikujících v Tchien-ťinu o několik dní dříve.

„Bylo to vůbec poprvé, co nějaká občanská skupina uspořádala veřejný, klidný a racionální protest a veřejně se na režimu domáhala odvolání,“ říká mluvčí.

 

Video poskytla Televize NTD

 

O tři měsíce později rozpoutal tehdejší čínský vůdce Ťiang Ce-min kampaň za zničení Falun Gongu. Na podporu svého záměru zmobilizoval celou propagandistickou mašinérii režimu.„Aby pronásledování obhájil, označil tehdy Ťiang Ce-min Falung Gong za ‚obelhávající‘. Nic nemůže být dál od pravdy,“ uvedla mluvčí.

Od začátku perzekuce se po celém světě konají akce podobné této. Jejich cílem je vyvrátit propagandu strany o Falun Gongu. „Všichni praktikující jsou mírumilovní lidé, kterým jde jen o to praktikovat svou víru... Víru v Pravdivost, Soucit a Snášenlivost,“ sdělil Ťien Čchao, praktikující Falun Gongu.

Po třinácti letech se právě tato informace začíná dostávat do podvědomí lidí.„Falun Gong... To je něco se svobodou a demokracií, že? Je to opravdu dobrá věc,“ sdělil jeden z kolemjdoucích.„V Číně proti nim vláda bojuje, ale když jsem přišla do USA, uvědomila jsem si, že Falun Gong je dobrý,“ říká další kolemjdoucí. A další uvedl: „Průvod je opravdu skvělý. Falun Gong už bude v Číně brzy legální.“

Praktikující Falun Gongu říkají, že ve svých aktivitách na objasňování faktů o pronásledování budou pokračovat, aby se tak ve volání po spravedlnosti spojil celý svět.

 

Čtěte také:

Perzekuce Falun Gongu čínským komunistickým režimem: počet úmrtí za rok 2011 (video)

Vnitřní síla zvítězí nad mučením