20120508_cchen3
Bezpečnostní policie zabraňuje novinářům ve vstupu do nemocnice, kde se léčí právník, 2. května. (AFP/GettyImages)

 

„Nebezpečný“ právník Čchen Kuang-čcheng, který svojí slepeckou holí může ohrozit celý vládnoucí komunistický režim, je umístěn v dalším domácím vězení se svojí rodinou.

Jeho vězením se nyní stala nemocnice, do které odjel z velvyslanectví Spojených států, aby mu zde ošetřili zraněnou nohu. Zranění utržil při útěku ze svojí rodné vesnice, kde ho úřady držely od roku 2010 pod dohledem v domácím vězení. Nemocnici střeží přibližně čtyři sta policejních důstojníků.

Po jeho útěku zorganizoval šéf čínské policie Čou Jung-kchang razii v místě jeho bydliště a nechal zatknout všechny, kteří mu pomohli k útěku na americkou ambasádu v Pekingu.

Nesmyslně vynaložené sumy peněz na stíhání člověka, který pomáhal vesničanům, ukazují, na co čínský režim používá finance, které k němu proudí z celého světa. Čchen Kuang-čcheng pomáhal vesničanům v přípravě právních kroků proti místním úřadům v Linyi, městě v provincii Šandong, kterým tito lidé vyčítali nelegální politiku nucených potratů a sterilizací, jejichž oběťmi se staly tisíce žen toho kraje.

Dalšími, kdo skončili v rukou čínské policie, byli členové Čchenovy rodiny včetně jeho staršího bratra, bratrance a synů jeho sestřenice.

Jeho synovec se údajně bránil dvěma kuchyňskými noži před policií, která se ho pokusila zadržet v jeho domě, následně utekl a skrývá se.

Právníkova žena Jüan Wej-ťing popsala v rozhovoru pro Rádio svobodná Ásie (Radio Free Asia), jak se k ní chovala policie poté, co Čchen utekl na americké velvyslanectví. "Odvezli mě k výslechu na úřad Veřejné bezpečnosti. Chtěli vědět, kdy konkrétně Kuang-čcheng odešel, jak odešel a s pomocí koho. Také vyrabovali náš dům a potom se tam usadili. Jedli naše jídlo, oháněli se obušky a říkali, že by mě mohli umlátit k smrti. Nezbili mě, ale v tu chvíli vzali svoje obušky do rukou.“

„Byli velmi naštvaní, protože je jejich nadřízení kritizovali, že nechali Kuang-čchenga utéct. A tak si vylili svoji zlost na mně a nepřetržitě mě obtěžovali. Každý den bylo na našem dvoře mnoho lidí, kteří tam pořizovali fotografie a hledali, kudy můj muž utekl. Nainstalovali na dvoře také několik videokamer."


Proč tolik povyku, kvůli jednomu slepému právnímu aktivistovi?

Ve skutečnosti čínské úřady přistupují stejným způsobem ke všem disidentům, lidsko-právním aktivistům nebo věřícím lidem v Číně. Kdokoliv, kdo nenásleduje komunistickou stranu nebo si dovolí upozornit, že strana porušuje čínskou ústavu nebo zákony, čelí podobnému osudu – obtěžování, zastrašování nebo zatčení a mučení ve vězení.

Podobné postupy jsme nedávno pozorovali například u aktivisty Chu Ťii, právníka Kao Č’-šenga, umělce Ai Wei-weie, stoupenců křesťanských spolků, buddhistických mnichů, následovníků Falun Gongu a také u dalších skupin obyvatel Číny.

Společným jmenovatelem všech represí je Výbor pro politické a právní záležitosti, který řídí Čou Jung-kchang, člen nejvyššího orgánu devítičlenného Stálého výboru politbyra. Celý Výbor je výdobytkem a pozůstatkem mocenské frakce bývalého generálního tajemníka Ťiang Ce-mina, muže, jenž byl označen za bláznivého a paranoidního, který údajně v roce 2006 naplánoval a provedl pokus o atentát na současného čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa.

Ťiang Ce-min také v roce 1999 rozpoutal celostátní kampaň proti věřícím, kterou nazval „boj proti zlým kultům“, která zasáhla především stoupence duchovního hnutí Falun Gong, kteří na něj podali desítky žalob u zahraničních soudů po celém světě. V roce 2009 přijal jejich žaloby španělský soud, který rozběhl proti Ťiang Ce-minovi a čtyřem jeho společníkům soudní proces ve věci spáchání genocidy a zločinů proti lidskosti v represích proti stoupencům Falun Gongu.

 

Čtěte také:

Na pronásledování právníka Čchen Kuang-čchenga osobně dohlížel státní šéf policie. Režim to stálo už miliony

Slepého právníka hlídají v nemocnici stovky policistů

Čínský prezident možná použije případ slepého právníka k odstranění policejního ředitele

Čína: Mocenská frakce bývalého generálního tajemníka Ťiang Ce-mina

Aktivistka odhaluje, jak pomohla slepému právníkovi k útěku z Číny

Čínská policie uspořádala hon na ty, kdo pomáhali uprchnout slepému právníkovi

Čínské ministerstvo zahraničí říká, že aktivista Čchen Kuang-čcheng může požádat o pas

Jak hraje čínský režim v případě Čchen Kuang-čchenga

Slepý čínský právník chce i s rodinou ven ze země, obává se o svou bezpečnost

Čína: Slepému aktivistovi se podařilo uprchnout z domácího vězení na americkou ambasádu

Více o pozadí případu slepého právníka

Slepý čínský aktivista Čchen Kuang-čcheng hovoří o mučení a bití (video)

Čínský právník promluvil o mučení ve vazbě (video)