Ochranka v civilu hlídá vstup do vesnice Tung-š'-ku, kde slepý aktivista Čchen Kuang-čcheng žije. Za jeho monitorování se od roku 2008 utratilo přes 600 milionů korun. (Mark Ralston/AFP/GettyImages)
Ochranka v civilu hlídá vstup do vesnice Tung-š'-ku, kde slepý aktivista Čchen Kuang-čcheng žije. Za jeho monitorování se od roku 2008 utratilo přes 600 milionů korun. (Mark Ralston/AFP/GettyImages)

Na pronásledování slepého právníka Čchen Kuang-čchenga osobně dohlížel přímo šéf bezpečnosti v zemi, Čou Jung-kchang, který byl podle nedávných zpráv zbaven moci. Informace na serveru Canyu.org ze 16. května tvrdí, že podle nejmenovaného stranického funkcionáře z provincie Šan-tung, kde právník žije, se sledování a hlídání Čchen Kuang-čchenga odehrávalo na příkaz Výboru pro politické a právní záležitosti (VPPZ), který má na starosti jak soudy, tak policii, včetně té tajné.

Hlavou VPPZ je právě Čou Jung-kchang. Poté, co se do vesnice, kde byl obhájce lidských práv držen v domácím vězení, začali sjíždět lidskoprávní aktivisté a Čchenovi stoupenci z celé země i zahraničí, místní úřady celou věc nahlásily centrále VPPZ. Čou Jung-kchang přijel v listopadu 2011 na místo osobně a dal si podle zdroje svolat místní funkcionáře i pracovníky veřejné bezpečnosti, kterým nařídil, aby zasáhli proti každému, kdo za Čchenem přijede, bude-li třeba i pomocí násilí.

Případu byl přidělený speciální kód 905, což znamená, že se mu má věnovat zvláštní pozornost, svěřil se dle Canyu.org zdroj. Orgány navíc dostaly ujištění, že se za ně VPPZ v případě problémů postaví.

Čchen Kuang-čchen si vydobyl pověst jako zastánce obětí násilného vynucování politiky jednoho dítěte. Tato činnost však vedla k jeho vsazení do vězení a pozdějšímu domácímu vězení, ze kterého se mu podařilo letos 22. dubna uprchnout na americké velvyslanectví v Pekingu. Na základě dohody čínských a amerických úřadů byl propuštěn pod podmínkou, že mu nebude ublíženo. Čchen teď čeká v nemocnici na vyřízení pasu, aby mohl vycestovat do USA.

Dohled nad Čchenovým domácím vězením nepřišel stát levně. Policisté v civilu jej hlídali dnem i nocí. Na základě odhadů Čchena a pozorovatelů utratila čínská vláda na perzekuci Čchenovy rodiny od roku 2008 přes dvě stě milionů jüanů (asi 600 milionů Kč).

small_United_Kingdom

 

Čtěte také:

Čou Jung-kchang, jeden z nejmocnějších mužů Číny, zbaven kontroly nad policií

Čínský prezident možná použije případ slepého právníka k sesazení policejního ředitele

Čína: 9 členů stálého výboru politbyra - nejmocnějšího orgánu v zemi

Čína: Vojenská policie deklaruje svou věrnost prezidentu Chuovi a premiérovi Wenovi

Čína: Byli zatčeni další členové rodiny slepého právníka, jeho žena vypovídá o policejním zastrašování

Čínské ministerstvo zahraničí říká, že aktivista Čchen Kuang-čcheng může požádat o pas