EU musí společně čelit nekalé konkurenci z Číny a obnovit vyrovnanou obchodní bilanci, uvádí Evropský parlament ve středu přijatém usnesení.

Vlajka EU. (rockcohen/ flickr.com)
Vlajka EU. (rockcohen/ flickr.com)

Prvním krokem by podle poslanců mělo být získat jasnou představu o pronikání Číny do ekonomiky EU. Pro tyto účely by měl vzniknout subjekt, který by sledoval čínské investice do evropských firem a nákupy evropských dluhopisů.

"V rámci nového partnerství s Čínou chceme vyrovnané obchodní vztahy mezi našimi dvěma regiony," uvedla Marielle de Sarnez (ALDE, FR), zpravodajka Parlamentu, před hlasováním. "Musíme ochránit evropské firmy před problémy jakými jsou obchodní překážky, padělání a měnový dumping."

V usnesení členové Parlamentu poukazují na mamutí obchodní přebytek Číny (168,8 miliard eur v roce 2010) a problémy, kterým čelí evropské společnosti, které chtějí vyvážet do Číny nebo v zemi investovat, zejména v oblasti bankovnictví, pojišťovnictví a telekomunikací.

Monitorovací orgán EU, podobný Výboru pro zahraniční investice v USA, by podle poslanců umožnil koordinované a včasné hodnocení zahraničních strategických investic. Poslanci rovněž žádají, aby Evropská centrální banka spolu s členskými státy identifikovala držitele státních dluhopisů v eurozóně.

Parlament poukazuje na nekalé konkurenční výhody, kterých požívá Čína, člen Světové obchodní organizace (WTO), díky opovržlivému přístupu k pravidlům WTO a poskytování nekalých státních dotací a vývozních úvěrů svým firmám.

Podle poslanců brání Čína v přístupu evropských firem k čínským veřejným zakázkám, ačkoli EU zaručuje přístup k trhu evropských veřejných zakázek čínským podnikům. Poslanci vyzývají Komisi, aby přijala pokud možno ještě letos opatření, která v tomto ohledu zaručí reciprocitu.

Zdroj

 

Čtěte také:

Obří schodek zahraničního obchodu ČR s Čínou stoupal i v roce 2011

Odchod světových softwarových společností z čínského internetového trhu..

Dovoz z Číny se pro některé firmy stal noční můrou a z čínských dělníků jsou otroci Západu – říkají Hebnar a Fair Trade

Made in China a Made in P.R.C. je jedno a totéž, ale mnozí ...