Ilustrační foto. (flickr.com/IMs BILDARKIV)
Ilustrační foto. (flickr.com/IMs BILDARKIV)

 

Nedávno jsem nabyl dojmu, že prosazování a ochraňování lidských práv na území Čínské lidové republiky (ČLR) řada lidí považuje za idealistické tažení, a někteří skeptikové je považují za důvod útočit na vládnoucí čínský komunistický režim.

Několik analytiků si však dalo tu práci a pokusili se vyčíslit, kolik financí stojí čínský stát jeho represivní politika.

V kontextu proinvestovaných astronomických částek na porušování lidských práv je evidentně krajně nerozumné a neekonomické takto postupovat.

I ti, kteří se obávají postavit lidskost a mezinárodní úmluvy nad finanční zisky, si mohou spočítat a fakta ověřit, že se jedná o přístup, který zemi ničí a má jediný účel - udržet absolutní moc a bohatství země v rukou jedné skupiny lidí.

 

Pronásledování právníků, disidentů, aktivistů a věřících

Když slepý čínský právník Čchen Kuang-čcheng uprchl z domácího vězení ve své rodné provincii Šan-tung, zveřejnil video s údaji o ohromných výdajích, které stát hradil za dohled nad ním (odhadem od roku 2008 - 2012 přes 200 milionů jüanů (asi 600 milionů Kč). Pokud bychom uvažovali, že v Číně, která čítá 1,3 miliardy obyvatel, existuje 1 000 disidentů nebo lidsko-právních aktivistů (skutečné číslo bude několikanásobně větší) a vynásobíme si náklady vynaložené na případ právníka Čchena jejich počtem, dostaneme částku 200 miliard jüanů (asi 600 miliard Kč).

Pokud přejdeme do sféry potlačování duchovních praxí, dostaneme se ještě do závratnějších čísel. Podle zprávy Světové organizace pro vyšetřování pronásledování Falun Gongu (WOIPFG) v roce 2 000 výdaje města Čching-tao vyčleněné na policii, prokuraturu a justici narostly o 48,6 procent. Aby se provincie vypořádaly s přívalem zatčených stoupenců duchovní praxe Falun Gong, kterou začal režim v roce 1999 pronásledovat po celé Číně, investovaly obrovské sumy do rozšíření věznic, pracovních táborů, psychiatrických ústavů a středisek pro vymývání mozků.

Čína v roce 2012 zažívá pět set protestů denně, což činí 180 000 demonstrací za rok. Proto také čínský režim razí politiku „harmonické společnosti“. Na potlačování nepokojů investuje taktéž astronomické částky. Nejmenší počet lidí účastnících se uvedených demonstrací začíná u 100 demonstrantů a končí u povstání čítající více než 10 tisíc lidí.

V současnosti činí veřejně uváděné roční náklady Výboru pro politické a právní záležitosti, který za pronásledování disidentů, aktivistů, křesťanů, buddhistů a následovníků Falun Gongu zodpovídá, plných 700 miliard jüanů (asi 2,2 biliony Kč). To je částka vyšší, než jsou výdaje na čínskou armádu.

 

Výdaje na cenzuru a propagandu

Také kontrola internetu stojí neuvěřitelné finance. Například náklady na projekt Golden Shield (Zlatý štít neboli Velký čínský firewall), který slouží k monitorování internetu, činily v roce 2002 šest miliard jüanů (asi 18 miliard Kč).

Hongkongská média začátkem roku 2009 odhalila, že Čínská komunistická strana plánuje investovat do mezinárodní propagandy 45 miliard yuanů (141 miliard korun). Další položkou je samozřejmě pravidelná investice do propagandy ve státních médiích na území ČLR.

Celkovým závěrem může být prohlášení, že ukončení represivního přístupu komunistického režimu a ukončení umělého udržování celostátní kontroly a vlády jedné strany by čínské zemi ušetřilo astronomické částky.

 

Článek byl aktualizován 30.5.2012

 

Čtěte také:

Odstranění "krvavé" stranické frakce v Číně je pouhým začátkem

Názory: Záleží na systému nebo na morálce těch, kteří systém spravují?

Čína: První měsíc v roce proběhl ve znamení protestů tisíců obyvatel

Čínští úředníci přestěhovali svůj majetek i rodiny do zahraničí

Čína: Protesty v šesti provinciích potlačeny násilím

Vhled do systému ovládání čínských médií