Po Si-laj je považovaný za prvního takzvaného „nahého úředníka“. (Lintao Zhang/ Getty Images)
Po Si-laj je považovaný za prvního takzvaného „nahého úředníka“. (Lintao Zhang/ Getty Images)

 

Hongkongský magazín Trend zveřejnil zprávu o zvýšeném počtu útěků čínských boháčů do zahraničí.

Movití členové strany a bohatí majitelé továren a podnikatelé v posledních letech stále více přesouvají svůj majetek do zahraničí.

Hned za finančními obnosy poslali také členy svých rodin, kteří podle trendu a informací vydaných samotnými čínskými boháči pracují a studují v zahraničí.

Například celkem 90 procent členů Ústředního výboru a Ústřední disciplinární komise poslalo svoje děti studovat do zahraničí a svým rodinám koupili v západních zemích nemovitosti, kam je následně přestěhovali.

Informace se dostaly na veřejnost díky příkazu vydanému 27. dubna 2012, který stranickým úředníkům ukládá odkrýt informace o své rodině do 1. července 2012. Podle experta na čínskou politickou scénu Š' Cang-šana z Washingtonu D. C. vydal příkaz k odkrytí informací čínský premiér Wen Ťia-pao.

Je zřejmé, že za nařízením Ústředního výboru stojí Wen Ťia-pao, který chce přinutit „nahé úředníky", aby podali zprávu o svých rodinných situacích," říká Š' Cang-šan. „Můžeme očekávat, že podnikne také další zajímavé kroky."

Čínská Akademie sociálních věd v únoru 2012 odhalila, že většina rodin komunistických úředníků má pravděpodobně místo stálého bydliště v zahraničí.

V reakci na tuto situaci vznikla v Číně mediální přezdívka „nahý úředník", jež označovala komunistického kádra, který přesunul svůj majetek a členy rodiny do zahraničí. Přezdívka byla v médiích cenzurována až do roku 2008.

Za historicky prvního „nahého úředníka" byl označen nedávno sesazený Po Si-laj, tajemník metropole Čchung-čching, který vlastnil nemovitosti v Hongkongu, Singapuru, New Yorku, a Vancouveru.

Stále více a více lidí vyjadřuje svůj zájem o případy "nahých úředníků" a někteří poukazují na to, že se jedná o další aspekt korupční povahy Čínské komunistické strany.

V nedávném příspěvku na sociální síti, mikroblogu Sina Weibo, vydala tisková agentura Focus News Agency zřízená čínskými občany, která má na mikroblogu 73 000 příznivců, sarkastickou glosu: „[Velvyslanec USA] Gary Locke je jediným úředníkem, jehož rodina skutečně žije v Číně." Glosa byla přeposlána více než 600krát.


Čtěte dále: Proč posílají rodiny pryč ze země...

 

small_United_Kingdom

 

Čtěte také:

Více než polovina delegátů čínského parlamentu vlastní zahraniční pasy

Vysoký čínský státník si přesouval vytunelované miliardy ven ze země

Čína: Jestli vstoupíte na velvyslanectví USA, zastřelíme vás

Držitel ocenění Mezinárodní svobody tisku odhalil korupci vysokého komunistického tajemníka

Čína: 9 členů stálého výboru politbyra - nejmocnějšího orgánu v zemi