20120602_pokuta1
Rodiče s více dětmi jsou v Číně potrestáni pokutou. (Velká Epocha/NTD)

Manželé Čchenovi z města Wen-čou v provincii Če-ťiang byli nuceni po narození druhého dítěte zaplatit vládě pokutu ve výši 1,3 milionu jüanů (asi 3,9 milionu Kč).

Uložené pokuty ze zákona o „politice jednoho dítěte" tak dosáhly v Číně nového rekordu. Jak se zdá, činí peněžité pokuty pro rodiče s více dětmi v některých regionech nemalý zdroj příjmů pro vyrovnání rozpočtového schodku.

Podle článku z čínského vydání Velké Epochy ze dne 30. května nazývá vláda tuto pokutu výsměšně „sociálně výchovný poplatek".

Pravidla pro potrestání rodin s více dětmi se v Číně liší podle regionů. Například v provincii Če-ťiang, kde žijí i tito manželé, musí za druhé dítě zaplatit komunálním úřadům každý z rodičů, a sice dvoj až čtyřnásobek průměrného ročního příjmu. Je-li však roční příjem rodiny vyšší než průměr, je potom pokuta vyšší o dvojnásobek rozdílu k průměrnému příjmu. Za třetí dítě se tato pokuta ještě jednou zdvojnásobí.

Manželům Čchenovým se v roce 1995 narodil syn. A v letošním roce přišla „neplánovaná" dcera. Vzhledem k tomu, že Čchenovi jsou podnikatelé a vlastní několik podniků, vyšplhala se výše jejich pokuty až k 1,3 milionu jüanů. Dle sdělení Velké Epochy byli sice manželé výší pokuty šokovaní, ale přesto ji zaplatili.

Čchenovi však nejsou jediní, kteří museli ve Wen-čou na základě zákona „politiky jednoho dítěte" zaplatit pokutu v milionové výši. Podle neúplné statistiky zaplatilo v tomto městě od roku 2007 za druhé dítě nejméně šest dalších párů více než milion jüanů. Všichni jsou podnikatelé.

 

small_Germany

 

Čtěte také:

Čína: Rozzuřený dav zdemoloval úřad pro politiku jednoho dítěte

Je politika jednoho dítěte v Číně zločinem proti lidskosti?

Čína se chystá zjemnit krvavé slogany politiky jednoho dítěte (video)