20120606_organy
Izraelský kardiochirurg Jacob Lavee na na Americkém transplantačním kongresu v Bostonu. (televize NTD)

Organizace „Doktoři proti násilnému odběru orgánů" říká, že se jí podařilo omezit transplantační turistiku v Číně. Zástupci organizace to uvedli v neděli na Americkém transplantačním kongresu v Bostonu. Pozornost věnovali především násilnému odběru orgánů vězňům svědomí.

Izraelský kardiochirurg Jacob Lavee bojuje proti násilnému odběru orgánů od roku 2005.

„Můj příběh začíná v roce 2005, kdy mi jeden z mých pacientů sdělil neobvyklou zprávu: byl už unaven čekáním na vhodného dárce srdce a jeho zdravotní pojišťovna mu nabídla, aby za dva týdny odjel do Číny, kde se měl v jeden konkrétní den podrobit transplantaci," uvedl Dr. Jacob Lavee, bývalý předseda Izraelské transplantační společnosti.

Doktora Laveea tato informace znepokojila. Jako kardiochirurg věděl že lidské srdce nemůže mimo lidský organismus dlouho vydržet v životaschopném stavu. Aby tedy bylo možné uzavřít s pacientem smlouvu na konkrétní datum transplantace, musel by se dárce vzdát orgánu předem a ten by mu musel být odebrán těsně před transplantací. Jinak řečeno, jeho smrt by musela být naplánovaná.

Brzy poté zveřejnili kanadský právník David Matas a bývalý kanadský politik David Kilgour zprávu, ve které informují o násilných odběrech orgánů vězňům svědomí v Číně - konkrétně vězněným příznivcům meditační praxe Falun Gong.

 

Video poskytla Televize NTD

 

Od té doby se doktor Lavee snaží apelovat na své kolegy, aby pomohli zastavit čínský transplantační turismus. V jeho rodné zemi se mu to daří. „A tak byla transplantační turistika mezi Čínou a Izraelem od roku 2008 zcela zastavena," říká doktor.

Že došlo k poklesu transplantační turistiky potvrzuje i spoluautor zprávy David Matas. Kvůli nárůstu počtu domácích transplantací v Číně se však celkový počet transplantací nemění.

Čínský režim veřejně přiznal, že obchoduje s orgány popravených vězňů. Zahraniční nevládní organizace však poukazují na to, že vzhledem k počtu všech provedených transplantací orgány popravených vězňů jako zdroj zdaleka nestačí.

 

Doporučujeme: Čína prý ukončí odebírání orgánů k transplantaci u popravených vězňů (ČRo)

Čtěte také:

Transplantace: David Kilgour - zabíjení praktikujících Falun Gongu pro peníze

Čína hodlá skončit s odebíráním orgánů vězňům (video)

Číňané chtějí vědět pravdu o odběru orgánů popraveným vězňům

Perzekuce Falun Gongu čínským komunistickým režimem: počet úmrtí za rok 2011 (video)

Čínský náměstek ministra zdravotnictví odmítl reagovat na dotazy ohledně odebírání orgánů